Slag

Kosthold (fettfattige) fiskesorter

7 minutter Forfatter: Aksinya Andreeva 2

  • Fete kategorier
  • Noe som er fetere: ørret eller laks?
  • Riktig fiskepreparat for kostholdet ditt
  • Enkle oppskrifter fra mager fisk
  • Nyttige tips
  • Relaterte videoer

Ernæringseksperter refererer til fettfattig fisk som sunn mat. Hvis du lager det riktig, vil ikke en person få overvekt. Fiskefilet er omtrent 17% protein og aminosyrer, som er gunstige for menneskers helse. Kjøttet av magert fisk inneholder også nyttige vitaminer og mineraler.

Fete kategorier

Fiskearter er delt inn i 3 kategorier:

  • fettfattige varianter, inneholder opptil 4% fett;
  • mellomstore varianter, inneholder fra 4 til 8,5% fett;
  • fettvarianter, inneholder mer enn 8,5% fett.

Alle typer kjøtt inneholder proteiner (fra 14 til 27%) og fett (fra 0,3 til 36%). For et praktisk skille mellom fiskesorter, er det best å bruke en liste eller tabell som lar deg nøyaktig skille dem etter fettinnhold eller kaloriinnhold..

Fettrike arter

Fete varianter inkluderer:

  • makrell, steinbit;
  • brisling, stjernestør;
  • fett sild, ål;
  • stør, kveite;
  • saury.

Den oppførte fisken er ikke egnet for dietternæring på grunn av at den inneholder mer enn 8,5% fett, og kaloriinnholdet varierer fra 270 til 348 kcal per 100 g..

Imidlertid blir de ansett som de mest nyttige. Dette skyldes at de inneholder mer jod og fettsyrer. Disse komponentene er i stand til å beskytte det vaskulære systemet, skjoldbruskkjertelen, og de senker også kolesterolnivået og forbedrer metabolske prosesser i kroppen..

En slik liste vil bidra til å eliminere fete varianter fra dietten..

Medium fett varianter

Typer av middels fett inkluderer:

  • steinbit, hestemakrell;
  • karpe, sølvfisk;
  • rødøyet, karpe;
  • sild, ansjos;
  • sild med lite fett, rosa laks;
  • gjedde abbor, smelte;
  • ide, brasme (elv, hav);
  • laks, havabbor;
  • tunfisk.

Deres kaloriinnhold per 100 g er omtrent 126 - 145 kcal.

Slike fisk kan spises på diett, men bare med tillatelse fra en ernæringsfysiolog. Disse variantene inneholder mye protein, så det er bedre å spise det for folk som driver med sport. Det er best av alt å lage retter av dem ved å steke, salte, røyke, men det vil fortsatt være mer nyttig å tilberede retten dampet.

Laveste fettvarianter

Fettfattige varianter inkluderer:

  • navaga, torsk;
  • sitronema, hyse;
  • pollock, pollock;
  • abbor, mort;
  • pangasius, gjedde;
  • crucian karpe, gjedde abbor;
  • tilapia, omul;
  • søle, multe;
  • flyndre, hvitøyet;
  • harr, lamprey;
  • mort, makrell;
  • sik, sorogu.

Denne listen inkluderer også krepsdyr og bløtdyr..

Retter laget av den magreste fisken inneholder bare opptil 100 kcal per 100 g.

Når du spiser mager og fettfattig fisk, kan du ikke bare miste ekstra kilo, men også forbedre helsen din. Også leger anbefaler å introdusere fiskeretter til barn fra fettfattige varianter..

Noe som er fetere: ørret eller laks?

Mange klassifiserer noen ganger feilaktig ørret og laks som fettfattige varianter. Det er det imidlertid ikke. For å bedre forstå hvilken fisk (ørret eller laks) som har minst fett, bør du sammenligne dem.

Ørret har bare 7% fett og 147 kcal, mens laks har 15% fett og 219 kcal. Dermed er de begge ikke fettfattige varianter..

Riktig fiskepreparat for kostholdet ditt

En person som bestemmer seg for å gå på diett for første gang, bør regelmessig konsumere fiskeretter. De vil gjøre det lettere å overføre denne perioden. På grunn av sitt lave kaloriinnhold stimulerer de vekttap, men samtidig tilfredsstiller de appetitten godt..

For å bevare så mye nyttige mineraler, vitaminer og aminosyrer som mulig under tilberedningen, anbefaler ernæringsfysiologer og kokker å koke, steke eller bake dem..

Under dietten bør du ikke spise stekt, røkt, saltet og tørket fisk. Du bør også avstå fra å spise hermetikk..

For en rekke fisk med lite fett, kan du lage supper, koteletter og dampede kjøttkaker, gryteretter og souffléer.

Vanlige fiskemåltider tillater ikke bare å redusere vekten, men også å styrke immunforsvaret, forbedre hjernens aktivitet, samt forbedre hud, hår, negler og til og med tenner.

Enkle oppskrifter fra mager fisk

Slike oppskrifter vil hjelpe deg raskt og velsmakende tilberede fiskeretter. Dette vil diversifisere dietten og bidra til å overføre behandlingsperioden eller vekttapet..

Torskfiletbiff med poteter

For å tilberede 3 til 4 porsjoner trenger du følgende matvarer:

  • 700 g torskekjøtt;
  • 10 middels poteter;
  • 1 middels løk;
  • 1 liten sitron;
  • 3 dessertskjeer med vanlig yoghurt;
  • 50 g rugmel;
  • 3 ss olivenolje dessert;
  • 1 liten pepperrotrot.

Du trenger også en liten haug med greener fra dill, persille og salatblader, samt krydder i den nødvendige mengden for å oppnå den vanlige smaken..

For å tilberede en slik rett kan du bruke hvilken som helst sjøfisk fra torskefamilien (navaga eller pollock).

  1. Skrell potetene og skrell dem. Skyll den av i kaldt vann. Skjær i skiver ca 1 cm og kok.
  2. Skrell løken, skyll med kaldt vann (dette klemmer ikke øynene) og skjær den i ringer eller halvringer.
  3. Skyll sitronen godt og skjær halvparten i skiver.
  4. Undersøk fileten for bein (fjern de som er funnet) og skjær i porsjoner. Så beleg dem med krydder og rull inn mel på alle sider. Stek i olivenolje til det er dannet lett skorpe.
  5. Skyll pepperrot, om nødvendig, skrap den med en kniv og hakk den med et rivjern.
  6. For å lage sausen, bland yoghurt med sitronsaft fra andre halvdel av frukten, revet pepperrot og urter (dill, persille). Bland alt godt.

Før du serverer retten, legg alle ingrediensene på tallerkener og pynt med hakkede urter, salat og sitronskiver og løk.

En slik mager fisk for en diett, som torsk, er flott, fordi kaloriinnholdet i en slik rett er bare 235 kcal.

Tilapia filetkoteletter

For å tilberede 5 porsjoner trenger du:

  • 700 g tilapia filet;
  • 1 løk (løk);
  • 1 kyllingegg;
  • 80 - 90 g kokt rund ris;
  • 3 ss vegetabilsk olje;
  • 1 liten haug med dill.

Bruk fiskekrydder og krydder for å oppnå den vanlige smaken.

  1. Fjern alle bein fra fileten og mal det i en blender eller kjøttkvern til en hakket konsistens.
  2. Skrell og skyll løken i kjølig vann, og hakk den til den er jevn.
  3. Kombiner egget med kjøttdeig, løk og kokt ris.
  4. Skyll urtene og hakk dem. Etter det, legg det til kjøttdeigen sammen med krydder og bland alt grundig.
  5. Form patties.

Etter det kan de legges ut på et bakeplate, smøres litt og sendes til ovnen, oppvarmet til 150 grader. Etter ca 15 - 20 minutter vil retten brunes, noe som betyr at du kan ta den ut og servere den. Du kan supplere retten med kokte poteter eller ferske grønnsaker..

Vietnamesisk kveite med grønnsaker

For å tilberede 3 til 4 porsjoner trenger du:

  • 500 - 600 g kveitefilet;
  • 2 tomater;
  • 2 paprika (bulgarsk);
  • 2 fedd mellomstor hvitløk
  • 1 lime eller sitron;
  • 40 ml fiskesaus;
  • 40 ml sesamolje;
  • 15 g hakket ingefær;
  • 10 g hvitt sukker (sand);
  • 3 kvist av mynte.

Det er også nødvendig å bruke krydder og varme krydder til fisk.

  1. Skyll fileten og skjær i biter.
  2. Kombiner sitronsaft med sesamolje, fiskesaus og krydder. Hell deretter filetbitene med den resulterende marinaden og la den brygge i ca 10-13 minutter.
  3. Skrell tomatene (hell over dem før dette kokende vannet) og skjær i terninger.
  4. Skrell hvitløk og pepper, og skjær deretter i små biter. Bland dem deretter med tomater og ingefær.
  5. Skyll mynten og hakk fint.
  6. Skyll sitron eller lime og skjær i skiver.
  7. Ha blandingen av grønnsaker på de marinerte filetbitene og dryss alt med marinaden.
  8. Pakk hvert stykke separat i matfolie og legg på et bakeplate.
  9. Sett den i en ovn (forvarmet til 150 grader) og la den sitte i 25 minutter.

Etter matlaging, overfør den ferdige fisken fra folie til tallerkener og pynt med mynte og limeskiver (sitron).

Nyttige tips

Ferskvannsfisk har en subtil elv eller alger lukt. Derfor, etter kutting, er det bedre å suge det i vann med sitronsaft..

Friske kadaver skal ha skinnende skalaer, røde gjeller og litt utstikkende øyne uten film. Hvis minst ett tegn mangler, er fisken ikke lenger helt fersk eller har blitt frosset på nytt..

Hvis parabolen blir tilberedt av fileter, er det bedre å ikke være lat og fjerne alle bein, spesielt små..

For å finne ut om fisk er fet eller ikke, er det bare å se på listene og gjøre ditt valg. Og du kan finne ut hvilken fisk som passer best for riktig ernæring, kan du spørre en ernæringsfysiolog. Han vil ikke bare fortelle deg hvilke typer fisk som er best egnet, men også hvordan du best kan lage dem..

Mager fisk

Fiskesorter med lav prosentandel fett er egnet for tilberedning av diettmåltider, som indikert av kostholdseksperter. Ved å spise slik fisk risikerer ikke en person å få ekstra kilo. Fiskekjøtt inneholder opptil 17 prosent av proteinet og aminosyrene som menneskekroppen trenger hver dag. I tillegg er sjømat rik på vitaminer og mineraler..

Fete kategorier

Eksperter deler sjømat i 3 kategorier, avhengig av fettinnhold:

  • Den første kategorien inkluderer sjømat, som inneholder opptil 4 prosent fett..
  • Den andre kategorien inneholder varianter med et fettinnhold på opptil 8,5 prosent.
  • Den tredje kategorien er fiskesorter som inneholder mer enn 8,5 prosent fett..

Et viktig poeng! Fettinnholdet i fisken er variabelt og varierer avhengig av årstid. Mest fet fisk før avl.

Fiskekjøtt, uavhengig av variasjon, kan inneholde 14 til 27 prosent protein og 0,3 til 36 prosent fett. Som regel er det spesielle tabeller som angir prosentandelen fett, avhengig av hvilken type fisk det er tillatt å tilberede diettmåltider fra..

Feit fisk

Det er fiskesorter som er uegnet for ernæring i kosten. Disse inkluderer fisk som:

  • Makrell og steinbit.
  • Brisling og stjernestør.
  • Fedtsild og ål.
  • Stør og kveite.
  • Saury.

Disse fiskeartene har et ganske høyt fettinnhold (mer enn 8,5 prosent), og energiværdien varierer fra 270 til 350 kcal per 100 gram produkt..

Til tross for en så høy prosentandel fett, blir disse fiskeartene ansett som de mest nyttige for mennesker, siden kjøttet deres inneholder mer jod og fettsyrer. Tilstedeværelsen av slike komponenter gjør det mulig for en person å bekjempe en rekke plager forbundet med det kardiovaskulære systemet, så vel som metabolske prosesser i kroppen.

Dessverre er de ikke egnet for tilberedning av kostholdsmåltider..

Medium fett varianter

Disse variantene har et gjennomsnittlig fettinnhold og inkluderer:

  • Steinbit og hestemakrell.
  • Karpe og serebryanka.
  • Karpe og rødøyde.
  • Sild og ansjos.
  • Rosa laks og fettfattig sild.
  • Gjedde abbor og smelte.
  • Ide og brasen.
  • Laks og havabbor.
  • Tunfisk.

Energiverdien til disse fiskeartene er på nivået 126 til 145 kcal per 100 gram ferdig produkt..

Disse typer fisk er egnet for tilberedning av diettmåltider, men de bør kun konsumeres med tillatelse fra en spesialist. Disse sjømatvarianter inneholder mye protein, derfor er de egnet for sportsnæring. For å bevare nytten av sjømat, er det bedre å lage retter fra disse fiskene ved å steke, salte, røyke, samt dampe.

Laveste fettvarianter

Fisk raser med minst mulig fett.

Disse variantene inkluderer:

  • Torsk og navaga.
  • Hyse og sitronema.
  • Pollock og pollock.
  • Vobla og elveabbor.
  • Gjedde og pangasius.
  • Gjedde og karpekarpe.
  • Omul og tilapia.
  • Burbot og multe.
  • Flyndre og hvite øyne.
  • Lamprey og harr.
  • Mokrel og mort.
  • Hvitfisk og soroga.

Denne listen kan også omfatte krepsdyr og bløtdyr.

Energiværdien til kjøttet av disse fiskene overstiger ikke 100 kcal per 100 gram produkt.

Å spise ikke-fete varianter av fisk, så vel som varianter med et gjennomsnittlig fettnivå, er det mulig å kvitte seg med ekstra kilo, samt bli kvitt en rekke sykdommer. Eksperter anbefaler å lære barn sjømat ved å tilberede retter fra ikke-fete varianter.

Det er viktig å vite! Crucians er ikke fet fisk og er de eneste representantene for cyprinid-familien med en så lav prosentandel fett. Resten av denne familien har et gjennomsnittlig fettinnhold.

Kaloribord av fisk

En fiskkalorierproteinerfettkarbohydrater
Kokt rosa laks168,0022.907.800,00
Kokt steinbit114,0015.505,800,00
Kokt flyndre103,0018.303.300,00
Kokt korskarpe102.0020.702.100,00
Kokt karpe125,0019.405.300,00
Kokt brasme126,0020.904,700,00
Kokt makrell124,0022,803.600,00
Kokt pollock79,0017.601.000,00
Kokt søte92,0021.400,700,00
Kokt havabbor112.0019.903.600,00
Kokt kolmule81.0017.901.000,00
Kokt sild153.0022.007.200,00
Kokt sardin178.0020.1010.800,00
Kokt hestemakrell133.0020.605.600,00
Kokt gjedde abbor97,0021.301.300,00
Kokt torsk78,0017.800,700,00
Kokt kulmule95.0018.502.300,00
Kokt gjedde97,0021.301.300,00
Kokt makrell211.0019.6014.700,00
Kokt steinbit196.0018.4013.600,00
Kokt kveite216,0014.0017.800,00
Akkar110,0018.004.200,00
Reke95.0018.902.200,00
Krill98,0020.601,700,00
Krabber96.0016.003.600,00
Blåskjell50,009.101,500,00
Beluga bleket234,0023.3015.600,00
Rosa laks136,0020.905,800,00
Chum129,0021.504,800,00
Reke81.0017.801.100,00
Krabber85.0018.701.100,10
Rød laks170,0018.8010.500,00
Sturgeon163.0016.4010.600,60
Tunfisk96.0022.500,700,00
Krydret brisling154.0014.8010.500,00
torskelever613,004.2065,701.20
Makrell258,0016.4021.400,00
Flounder stekt i olje249,0014.4021.300,00
Sardiner (skiver) i olje249,0017.9019.700,00
Saury bleket i olje283,0018.3023.300,00
Makrell i olje278,0013.1025.100,00
Makrell stekt i olje309,0015.6027.400,00
Tunfisk i olje231.0022.0015.900,00
Brisling563,0017.4032,400,40
Rosa laks i tomatsaus132,0014.505.106,90
Flyndre i tomatsaus125,0012.605.406.30
Brasme i tomatsaus138.0015.307.402,60
Stør i tomatsaus181.0014.7012.003.40
Karpe i tomatsaus145,0012.408.704.10
Baltisk sild i tomatsaus118,0017.004,003.40
Sevruga i tomatsaus179,0016.1011.50> 2,80
Steinbit i tomatsaus126,0012.906.304.30
Hestemakrell i tomatsaus110,0014.802.307.30
Gjedde abbor i tomatsaus119,0014.005.303,70
Gjedde i tomatsaus108,0014.204,003.60
Saltet rosa laks169.0022.109.000,00
Saltet chum laks184.0024.309.600,00
Østersøbrisling, saltet137,0017.107.600,00
Saltet laks269,0021.0020.500,00
Atlantisk saltet sild145,0017.008.500,00
Saltet sild Iwashi173.0017.5011.400,00
Saltet laks203.0022.5012.500,00
Saltet torsk98,0023.100,600,00
Saltet tyll225,0019.8016.200,00
Saltet hamsa166.0021.209.000,00
Beluga kaviar237,0027.2014.200,00
Rosa laksekaviar230,0031.2011.700,00
Chum laksekaviar251,0031,6013.800,00
Pollock kaviar131.00> 28.401,900,00
Granulær størkaviar203.0028.909.700,00
Sturgeon kaviar presset236,0036.0010.200,00
Sevruga kaviar221.0028.4011.900,00
Varmrøkt flyndre192.0022.0011.600,00
Varmrøkt brisling162.0021.308.500,00
Varmrøkt havabbor175,0023.509.000,00
Varmrøkt brasme172.0032,804,500,00
Varmrøkt sild152,0025.405.600,00
Varmrøkt torsk115,0026.001.200,00
Vobla kaldrøkt.181.0031.106.300,00
Brasme kaldrøkt.160,0029.704.600,00
Havabbor (Balychok)199,0026.4010.400,00
Stillehavs sildfett kaldrøkt.225,0020.3016.000,00
Kaldrøkt makrell.150,0023.406.400,00
Kaldrøkt hestemakrell.94,0017.102,800,00
Sturgeon balyk194.0020.4012.500,00
Soltørket mort235,0046,40> 5,500,00
Tørket brasme221.0042,005,900,00
Polessky smelte264,0046.308.800,00
Snetok pskov159,0032.003.400,00

Ørret og laks: hvilken fisk er fetere

Av en eller annen grunn tror mange at ørret og laks har en lav prosentandel fett, og tilskriver dem sjømat i kosten. Dette er faktisk en villfarelse. Hvis vi sammenligner disse typer fisk når det gjelder energiværdi, så tilhører ikke disse rasene fisk med lite fett. For eksempel er energiværdien til ørretkjøtt omtrent 147 kcal med et fettinnhold på 7 prosent, og energiværdien til laks er 219 kcal med et fettinnhold på 15 prosent. Derfor tilhører ikke ørret og laks sjømat i kosten, selv om ørret er mindre fet og tilhører fiskearter med et gjennomsnittlig fettinnhold..

Riktig fiskepreparat for kostholdet ditt

For folk som bestemmer seg for å gå på diett, er det beste alternativet å spise fiskeretter. Slike retter gjør det mye lettere å tåle en så vanskelig periode for kroppen. På grunn av det faktum at oppvasken inneholder lite kalorier, stimuleres overflødig vekttap, i tillegg tilfredsstiller de appetitten perfekt.

Det viktigste er å tilberede retter på en slik måte at så mange nyttige komponenter som mulig er bevart i dem. Derfor anbefaler eksperter å bruke kokte, kokte eller bakte retter..

Dietten inkluderer ikke stekt, røkt, saltet eller tørket sjømat. Du skal ikke la deg rive med hermetisert fisk på samme måte..

Sjømat kan brukes til å lage et bredt utvalg av kaloriretter som er ganske velsmakende. Derfor kan fisk brukes til å lage supper, koteletter, kjøttboller, men bare dampet, samt gryteretter og souffléer.

Interessant å vite! Fettfattige varianter av fisk hjelper ikke bare med å løse problemet med overvekt, men hjelper også med å takle noen sykdommer i mage-tarmkanalen. På grunn av det lave kaloriinnholdet blir maten lett fordøyd og fordøyd uten å belaste magen.

Daglig forbruk av fiskeretter lar deg regelmessig fylle menneskekroppen med alle nødvendige nyttige komponenter, som har en gunstig effekt på arbeidet med alle indre organer. Dette lar deg redusere vekten, styrke immuniteten, optimalisere arbeidet i sentralnervesystemet, forhindre aldring av kroppen, forynge huden osv..

Enkle oppskrifter fra mager fisk

Å lage matmåltider vil aldri være overflødig, spesielt hvis målet er å gå ned i vekt eller komme seg fra en alvorlig sykdom..

Torskebiff med poteter

Oppskriften er laget for tilberedning av 4 porsjoner.

For å tilberede retten trenger du:

  • 700 gram torskfilet.
  • 10 middels poteter.
  • En liten løk.
  • En ikke stor sitron.
  • Vanlig yoghurt i mengden av 3 dessertskjeer.
  • Cirka 50 g rugmel.
  • Olivenolje i mengden av 3 dessertskjeer.
  • Pepperrotrot er ikke stor.

I tillegg trenger du mer greener av dill, persille og salat i en liten haug, samt litt krydder.

I tillegg til torsk er også annen fisk, som pollock eller navaga, egnet for matlaging..

Stekeprosessen er som følger:

  1. Først og fremst må du skrelle potetene og skylle dem i kaldt vann. Etter det blir potetene kuttet i sirkler, opptil 1 centimeter tykke og kokt.
  2. Løk skrelles også, vaskes med kaldt vann og skjæres i enten halve ringer eller ringer.
  3. En halv sitron blir også kuttet i sirkler.
  4. Fiskfilet blir utbenet og kuttet i porsjoner. Etter det blir de rullet på alle sider i mel, men før blir de drysset med forskjellige krydder. Til slutt stekes fiskestykkene i olivenolje til de er gyldenbrune..
  5. Pepperrot må vaskes og skrelles, etter å ha fjernet skallet og deretter hakket på et rivjern.
  6. For å tilberede sausen, må du blande yoghurt med sitronsaft, samt revet pepperrot og urter. Alle ingrediensene må blandes grundig.

Før du serverer retten, er den dekorert med hakkede urter, salatblader og sitronskiver.

Torsk er en mager fisk, og retter laget av den er ypperlig for kostholdsnæring, siden kaloriinnholdet bare er 235 kcal.

Tilapia koteletter

Produktsettet er laget for å tilberede 5 porsjoner. Hva er nødvendig for dette:

  • 700 gram tilapia kjøtt.
  • En løk.
  • Ett kyllingegg.
  • Rundkokt ris - ca 100 gram.
  • Vegetabilsk olje - 3 ss. skjeer.
  • Dill er ikke en stor gjeng.

Ulike krydder og krydder kan brukes.

Matlagingsteknologi

  1. Fiskekjøtt blir kvitt bein og knuses til tilstanden av kjøttdeig på en hvilken som helst tilgjengelig måte.
  2. Løk skrelles, vaskes og hakkes til det er glatt.
  3. Et egg skal tilsettes i kjøttdeig, løk og kokt ris.
  4. Deretter tas greenene og knuses, hvorpå de tilsettes i kjøttdeig sammen med krydder og krydder. Etter det blandes alle ingrediensene grundig..
  5. Til slutt dannes koteletter av kjøttdeig med krydder og resten av ingrediensene..

For å koke kotelettene, må du ta et smurt bakeplate og sette kotelettene på det. Etter det plasseres bakeplaten i ovnen, med en temperatur på ca 150 grader. Etter 20 minutter blir retten gyldenbrun, noe som betyr at den kan serveres. Retten er i perfekt harmoni med både kokte poteter og ferske grønnsaker..

Vietnamesisk kokt kveite

For å tilberede 4 porsjoner må du ha følgende matvarer:

  • Kveitefilet - ca 600 gram.
  • 2 tomater.
  • 2 paprika.
  • 2 fedd hvitløk.
  • En sitron eller en lime.
  • Fiskesaus - 40 ml.
  • Hakket ingefær - 15 gram.
  • Sukker - 10 gram.
  • Mynte - tre kvist.

Ulike krydder og krydder vil heller ikke forstyrre..

Slik tilbereder du en rett riktig:

  1. Fileten vaskes og kuttes i porsjoner.
  2. Sitronsaft tas og blandes med sesamolje, fiskesaus og krydder. Deretter helles filetstykker med den tilberedte blandingen og blir liggende i denne formen en stund.
  3. Tomater skrelles og terninger.
  4. Hvitløk og pepper skrelles og hakkes så lite som mulig. Etter det blir de tilsatt tomater og ingefær..
  5. Mynten vaskes og finhakkes.
  6. Skjær sitron eller lime i skiver, men skyll dem før.
  7. En blanding av grønnsaker legges ut på de tilberedte fiskekjøttbitene og helles med marinade på toppen.
  8. Etter det blir hvert stykke fisk tatt og pakket inn i folie, så legges de på et bakeplate..
  9. Ovnen varmes opp til 150 grader, og et bakeplate med fiskestykker legges i den i omtrent en halv time.

Etter denne tiden fjernes hvert stykke fra folien og plasseres på platene. Før servering er retten pyntet med mynte og limeskiver eller sitron.

På et notat! Rettens energiværdi er omtrent 192 kcal, så den kan betraktes som kosthold.

Noen nyttige tips

Elvfisk skiller seg ut ved at den har en viss lukt av alger eller en dam, så det er bedre å holde den i vann med sitronsaft før matlaging.

Fersk fisk har skinnende skjell, rosa gjeller og klare, litt utstikkende øyne. Hvis dette ikke er tilfelle, kan vi anta at fisken ikke er fersk..

I alle fall er det nødvendig å sikre at det ikke er bein i fiskens kjøtt, spesielt små..

For å avgjøre om fisk er fet eller ikke, er det best å se på listen. I tillegg har ernæringsfysiologer den nødvendige informasjonen, slik at de kan gi de rette rådene, både om valg av fiskeslag og om tilberedningsmetoden..

Mager fisk - en liste over alle varianter for en diett

Svært ofte er vi omgitt av fiskeprodukter, både sjø og elv eller innsjø. De har alle sitt eget kosthold og sin struktur..

Men fisk er ikke alltid sunn. Dette er påvirket av hvem hun er, en jeger eller en scavenger, hva hun spiser, samt i hvilket vann hun lever, rent sjø- eller elveavløp, fordi vann spiller en viktig rolle, siden alle elementene absorberes i kjøtt.

Det spiller også på fettfaktoren til fisk, det er mange fettete, og tvert imot, det er mange varianter av magert fisk som ikke spiser noe skadelig.

Fordelene med fisk

Fiskfilet er et rent protein, en masse makro- og mikroelementer. Hovedfiskproduktet er fiskeolje. Den inneholder en stor mengde omega-3 og omega-6 flerumettede fettsyrer.

Nytten av selve fisken avhenger av habitatet: sjø / hav eller elv / innsjø. I elva er mengden fett og proteiner lavere, og det er ikke jod og brom i sammensetningen, som finnes i havet og havet. Derfor er sjøfisk mye mer nyttig enn elvefisk.

I tillegg til den høye metningen med jod og brom, kan du sammen med dem få i de nødvendige mengdene:

  • fosfor;
  • kalium;
  • magnesium;
  • natrium;
  • svovel;
  • fluor;
  • kobber;
  • jern;
  • sink;
  • mangan;

I tillegg til sporstoffer, mottar kroppen en rekke vitaminer:

  • I 1;
  • AT 2;
  • KLOKKEN 6;
  • AT 12;
  • PP;
  • H;
  • C;
  • EN;
  • D.

Fisk for ernæring i kosten

Siden mange ting ikke er tillatt på diett, er fisk ikke bare en frelse, men også en hjelper for kroppen..

Tillatt å spise:

  • abbor;
  • navaga;
  • kulmule;
  • sander;
  • karpe;
  • flyndre;
  • torsk;
  • kolmule.

Disse variantene inneholder ikke mange kalorier, men samtidig smakfulle og næringsrike. De vil bidra til å diversifisere et smalt kosthold. Fisk kan kombineres med mange sideretter, som kan fortynne usaltet bokhvete eller ris som ikke er deilig.

Ikke-diett fisk

Fet fisk finnes ofte i kaldt vann, fettet hjelper dem å overleve.

Det er mange slike fisk i verden, men ikke alle er nyttige og egnede til å spise, følgende typer kan skilles fra de "nyttige" variantene:

  • laks;
  • makrell;
  • tunfisk;
  • sardin;
  • ørret;
  • sild.
  • kveite;

De har høy EPA og DHA. Mange typer av disse fiskene krever en spesiell teknologisk forberedelsesprosess, derfor er det nødvendig å oppdatere minnet med variasjonens egenskaper før matlaging..

Fisk av moderat fett

Denne kategorien inkluderer fisk med fettinnhold på 4-8%.

Fra et antall marine fisk inkluderer moderat fettinnhold:

  • hestemakrell;
  • steinbit;
  • tunfisk;
  • rosa laks;
  • sild;
  • abbor;
  • chum;
  • brasme.

Elveboerne har samlet følgende liste:

  • ørret;
  • karpe;
  • steinbit;
  • crucian karpe;
  • karpe;
  • laks.

Denne fisken gir menneskekroppen protein av høy kvalitet. Dette produktet er nyttig for alle, uten unntak, og idrettsutøvere trenger det bare. Noen varianter er inkludert i diettmenyen, da de gir kroppen mange viktige næringsstoffer. En slik fisk er ikke kontraindisert for barn, de kan bruke karpe, laks, abbor, ørret.

Hva slags fisk kan du spise mens du går ned i vekt?

Når du går ned i vekt, anbefales det ofte å erstatte fett kjøtt med fiskeprodukter. Men når du velger det, bør det deles i fett, lite fett og lite fett.

Den fettfattige inneholder ingen karbohydratdel. Disse variantene er veldig populære i karbohydratfrie dietter. Bruk av mager fisk i kostholdet ditt gjør at du ikke kan redusere karbohydratforbruket.

Typer mager fisk til babymat

Disse typer fisk er ikke mindre nyttige, men det er viktig å huske at den er veldig beinete, og før servering må du sørge for at den inneholder et minimum av bein.

Torskefamilien har mange fordeler:

  • kulmule;
  • sei;
  • sei;
  • kolmule.

Det hvite kjøttet av denne fisken inneholder minst 25% protein og et minimum av fett..

Elvesortiment av karper inkluderer:

  • sølv karpe;
  • brasme;
  • karpe;
  • vobla;
  • karpe.

Fettfattige varianter

Sjøfisk

Pollock, hake, torsk er de beste representantene for den marine familien. Torsk er rik på sunt protein, og fettinnholdet er under en prosent. Du kan spise det daglig. Det er lov å spise ikke mer enn 200 gram av gangen.

Hvit fisk

De faller i to kategorier:

  1. rund (kveite, flyndre);
  2. flat (pollock, pollock, hake, hyse, torsk, abbor, breiflabb).

Og med maksimalt minimum fettinnhold:

  • hyse;
  • flyndre;
  • muksun;
  • torsk;
  • havabbor;
  • tilapia;
  • torsk;
  • multe.

Elvfisk

De er mindre nyttige på grunn av at de mangler noen av elementene som finnes i marine.

Disse variantene inkluderer:

  • abbor;
  • sander;
  • brasme;
  • gjedde;
  • familie av kreft;

rød fisk

Dessverre er nesten all rød fisk fet. I hovedsegmentet har alle typer fisk med rødt kjøtt høyt fettinnhold, derfor er det verdt å markere varianter av middels fettinnhold som kan brukes til vekttap og spesiell ernæring. Kjøttet av slik fisk er svært gunstig for kroppen..

De minst fettete typene inkluderer:

  • chum;
  • laks;
  • rosa laks.

Resten av rødkjøttfisken har en stor mengde fett i seg selv, så de kan ikke anbefales for et sunt kosthold..

Frøfri

Det er ikke så mange fisk med et lite antall bein, grunnlaget for en slik liste er marin fisk, representanter for elvehabitat er sjeldne. Saltvannsfisk har bare en møne, den mangler ribbein.

Mager fisk med et minimum av bein inkluderer:

  • flyndre;
  • brasme;
  • sander;
  • multe.

Oppskrifter

Torskebiff med poteter

Ingredienser:

  • torskfilet;
  • potet;
  • løk;
  • en halv sitron;
  • oliven olje;
  • Rugmel;
  • persille, salt, pepper.

Forberedelse av oppskriften:

  • Forbered poteter, kutt og kast til koking.
  • Skjær den skrelte løken i ringer, og sitronen i halve ringer.
  • Hakk persille.
  • Forbered fileter, kutt i porsjoner, tilsett krydder og mel, stek i olje.
  • Krydre den tilberedte fisken og potetene med urter og løk med sitron.

Pollock stuet med sitron

Ingredienser:

  • sei;
  • grønnsaksbuljong;
  • gulrot;
  • en tomat;
  • løk;
  • selleri;
  • sitron;
  • oliven olje;
  • Laurbærblad;
  • dill, salt, pepper.

Matlaging fremgang:

  • Forbered fisk, skyll.
  • Skjær i porsjoner.
  • Krydre med salt, pepper.
  • Skjær gulrøtter, løk og selleri i sirkler.
  • Sitron og tomat er nødvendig i form av sirkler.
  • Stew grønnsaker i olje.
  • Smør pollock i buljong i 20 minutter.
  • Kostholdsrett er klar.

Kongelig abbor på spyd

Ingredienser:

  • filet;
  • tang;
  • oransje;
  • reddik;
  • oliven olje;
  • Sesamolje;
  • Epleeddik;
  • krydder.

Matlaging fremgang:

  • Filet kuttet i strimler.
  • La stå i krydder i femten minutter.
  • Hell sesamolje og eddik i kålen.
  • Skjær appelsinen i en halv sirkel.
  • Tilsett filet og appelsin dynket i krydder på spydene.
  • Stek i 20-25 minutter.
  • Kål servert separat.

Er det mulig å spise på diett?

Stekt fisk

Hvis det er problemer med mage-tarmkanalen, bør det under ingen omstendigheter være i noen form, det være seg kokt i røre eller brødsmuler.

Unntaket er fisk laget i en grillpanne med et minimum av olivenolje. Men umiddelbart etter tilberedningen må fiskestykkene tappes med et tørt serviett for å fjerne overflødig fett..

Saltfisk

Det er ikke noe spesifikt forbud mot forbruk av saltfisk. Det anbefales ikke å bruke vær eller sild. Du kan lage lettsaltet fisk selv hjemme.

Og du kan spise slik fisk bare i første halvdel av dagen, ellers kan du se et par ekstra kilo på vekten. Det er også verdt å drikke mer vann..

Røkt fisk

Her er svaret enkelt - nei og bare nei! Det ble snakket og resonnert mye om skadeligheten ved røkt kjøtt, slik at dette problemet ikke en gang kan oppstå.

Kreftfremkallende stoffer som brukes i røyking kan utløse kreft.

Slike matvarer er spesielt dårlige for magen og leveren. Det er hele feilen med det økte saltinnholdet, det høye kaloriinnholdet på grunn av det minste vanninnholdet under tilberedningen.

I tillegg kan produkter av lav kvalitet brukes, siden alle feilene er maskerte under røykeprosessen, og det vil være mulig å forstå at produktet er bortskjemt etter at de første tegn på giftforgiftning dukker opp..

Mager fisk

Med pankreatitt

Hvis du har en sykdom som pankreatitt, må du nøye velge fisken du skal spise. Vær oppmerksom på fettinnholdet. Selv om en slik fisk fordeler kroppen, legger den en tung belastning på bukspyttkjertelen, noe som vil føre til utvikling av sykdom og ubehag. Med forverringer må du glemme det helt.

Liste over fisk som kan brukes til pankreatitt:

  • torsk;
  • navaga;
  • sitronema;
  • hyse;
  • kolmule;
  • sei;
  • sei;
  • abbor;
  • sander;
  • gjedde;
  • Amur;
  • flyndre;
  • crucian karpe;
  • multe;
  • mort.

Med diabetes

I diabetes brukes fisk som et profylaktisk middel for hjerte- og karsykdommer. Nytten av fisk for diabetes ligger i det høye innholdet av protein og sporstoffer.

For å forbedre den generelle tilstanden og vedlikeholde kroppen, bør følgende fisketyper inkluderes i kostholdet ditt:

  • laks;
  • tilapia;
  • torsk;
  • ørret;
  • reke;
  • krepsdyr;
  • sardin.

Med gastritt

Fisk inneholder lett fordøyelig protein, og det er derfor folk med gastritt anbefales å konsumere fisk i kostholdet. Komponentsammensetningen av produktet starter regenereringsprosesser, aktiverer de beskyttende funksjonene til mageslim og starter fordøyelsen.

Det er verdt å si at røyk, fet og stekt fisk med gastritt er forbudt..

De beste alternativene for gastrittdiett er fisk som:

  • kulmule;
  • torsk;
  • rosa laks;
  • sander;
  • hyse;
  • vobla;
  • sei;
  • navaga;
  • sitronema;
  • sei;
  • flyndre.

Mager fisk for en diett, en liste over passende varianter

... Hvis du vil gå ned i vekt, men ikke betale for slankhet med helsen, er det viktig å spise riktig. Derfor, på ditt bord, må det være fettfattig fisk for en diett, listen over passende varianter er stor, og du vil definitivt ikke kjede deg. Hvilken mager fisk er ideell for en diett, og hvordan du tilbereder den deilig - svar i artikkelen.

Hei alle sammen, kjære lesere og abonnenter. Svetlana Morozova med deg. I dag vil vi diskutere fisk med deg - et viktig produkt av et sunt kosthold og riktig ernæring generelt. Hva fiskedieter er, hva slags fisk er egnet for ernæring i kosten; er det mulig å spise røkt og saltet; en liste over tilberedningsmetoder og oppskrifter - les videre om dette og mye mer.

Mager fisk for diett, liste

Kostholdsfisk er en der det totale fettinnholdet ikke vil overstige 5%. Slike varianter har et gjennomsnittlig kaloriinnhold på 70-100 kcal per 100 g produkt. Med regelmessig forbruk av magert fisk på bakgrunn av riktig ernæring og et lite kaloriunderskudd, kan du miste 10 kg på en måned.

Hva slags fisk kan du spise mens du går ned i vekt:

Fettinnhold mindre enn 1%:

  • Torsk - 69 kcal;
  • Pollock - 72 kcal;
  • Navaga - 73 kcal;
  • Hyse - 73 kcal;
  • Kolmule - 82 kcal;
  • Abbor - 82 kcal;
  • Kreft - 97 kcal;
  • Skalldyr - 77 kcal.

Fettinnhold 1-2%:

  • Burbot - 80 kcal;
  • Gjedde - 84 kcal;
  • Gjedde abbor - 84 kcal;
  • Flyndre - 85 kcal;
  • Crucian karpe - 87 kcal;
  • Mullet - 88 kcal;
  • Lamprey - 88 kcal;
  • Tilapia - 96 kcal.

Fettinnhold 2-5%:

  • Hake -86 kcal;
  • Flyndre - 90 kcal;
  • Ørret - 97 kakao;
  • Karpe - 97 kcal;
  • Kveite - 103 kcal;
  • Havabbor - 103 kcal;
  • Brasme - 105 kcal.

Leger anbefaler å inkludere fisk med et fettinnhold på 2-5% i fiskekartmenyen minst to ganger i uken.

Ideelt sett, for et sunt kosthold, spis fisk med moderat fettinnhold, 5-10%, en gang i uken. Det er ikke helt kosthold, men det regnes som det mest nyttige:

  • Karpe - 115 kcal;
  • Chum laks - 127 kcal;
  • Tunfisk - 139 kcal;
  • Laks - 142 kcal;
  • Rosa laks - 142 kcal;
  • Laks - 189 kcal;
  • Steinbit - 196 kcal;

Og det er bedre å ekskludere de feteste variantene under dietten, deres fettinnhold er høyere enn 10%:

  • Kveite - opptil 150 kcal;
  • Sturgeon - opptil 150 kcal;
  • Saira - opptil 200 kcal;
  • Brisling - opptil 200 kcal;
  • Sardiner - opptil 200 kcal;
  • Sild - opptil 250 kcal;
  • Makrell - opptil 300 kcal;

Her vurderer vi alt ved hjelp av eksemplet på kokt fisk. I hermetisk form vil selvfølgelig fett- og kaloriinnholdet være mye høyere.

Fordelene med fisk for vekttap

Det beste dietten er en som gir kroppen alle næringsstoffene den trenger: proteiner, fett, komplekse karbohydrater, vitaminer og mineraler..

Hvorfor er fisk så nyttig at det noen ganger anbefales å erstatte kjøtt helt med det:

  1. Fordøyelig protein. Hvis det i selve proteinkjøttet - hestekjøtt og kaninkjøtt - er 21 g rent protein per 100 g av produktet, så kan du i 100 g fisk finne fra 15 til 24 g protein. I tillegg absorberes fiskeprotein raskere og lettere, og etterlater mindre giftstoffer etter alle metabolske prosesser.
  2. Essensielle fettsyrer. Fiskeolje er hovedkilden til Omega-3 flerumettede fettsyrer. De fremskynder stoffskiftet, og dette er poenget med ethvert vekttap. I tillegg forbedrer Omega-3 absorpsjonen av fettløselige vitaminer og mineraler, spesielt kalsium. Hva det gir: aktiv hjerneaktivitet, skarpt syn, fuktet tonet hud, sterkt skinnende hår, sterke negler, tenner, bein og ledd, sterk ryggrad, stressmotstand, sunn søvn og godt humør.
  3. Vitaminer og mineraler. Fisk inneholder vitamin A, D, E og gruppe B, samt en rekordmengde av sporstoffer fosfor, jod, kalium, kalsium, jern, svovel - viktige næringsstoffer for helsen.

Derfor anbefales ikke bare "vekttap" dietter, men også medisinske, å ta mer hensyn til fisk enn kjøtt. For eksempel, middelhavsdiet, det er tabell nummer 10, det er også anti-aterosklerotisk, er en terapeutisk mat mot kolesterol, sykdommer i hjerte og blodkar, nyrer, lever og fordøyelsessystem.

Og her erstattes kjøttfett med fisk og vegetabilsk fett. Dessuten er slik mat ikke egnet for en måned, men for livet..

Vil du gå ned i vekt? Interessert i dietter?

Men hva som kan erstatte fisk er vanskelig å si. Kanskje sjømat, men de er flere ganger lavere i sunt fett og protein.

Matlaging kostholdsfisk

Hvordan lage pollock, torsk og annen mager fisk for ikke å ødelegge og gjøre retten deilig? Enhver fisk diett setter nødvendigvis betingelser for matlaging: du kan koke, steke, bake eller dampe. Du kan ikke spise stekt, saltet, røkt og tørket fisk.

Generelt er det bedre å ikke salte noen kostholdsmåltider, ellers bør det være et minimum av salt. I stedet kan du aktivt bruke urter, hvitløk, tørkede urter, sitronsaft som krydder for fisk..

Dampende fisk

Ideelt, på denne måten blir maksimal nytte bevart. Eventuelle varianter er egnet for dette. Du kan bruke potter med dobbel bunn, eller du kan sette inn spesielle silikoninnsatser på bunnen av en multikoker og en vanlig panne.

For å forhindre at fisken faller fra hverandre under tilberedningsprosessen, må den først syrnes og lett saltes, du kan marinere den litt i sitronsaft, sennep, tomatpuré eller soyasaus.

Her er et par dampede fiskoppskrifter:

  • Hell fisken over med sitronsaft, tørk lett med sennep, dryss over hvitløk og eventuelle urter. Pakk inn i folie og damp fra en halv time til 40 minutter, avhengig av tykkelsen på stykket.
  • Dekk fiskesteken eller porsjonene med rikelig med løk, dryss med friske urter og tilsett et fedd hvitløk.
  • Lag hakket fiskefilet, fest den lett med mel eller semulegryn og kok koteletter. Du kan legge til løk, hvitløk, egg, stivelse.

En liten, men effektiv hemmelighet: For å unngå den ubehagelige fiskelukten når du damper, kan du tilsette litt grønn te eller mynte i vannet. Eller hold fisken i melk i en time.

Matlaging av fisk

Reduserer kalori- og fettinnholdet i retten. Gjennomsnittlig koketid for fisk er 20-30 minutter på middels varme etter koking. Du kan koke fisk til buljong, spise den i form av fiskesuppe og fisk- og grønnsakssupper, eller du kan fylle den med halvparten av vann. Resultatet blir en kokende og nesten dampende. For smak kan du legge gulrøtter, tomatpuré, løk, hvitløk, noe greener til kokevannet. Hvis fisken er frossen, legg til tiden pluss 10-15 minutter.

Stewing fisk

Krever tykke vegger. Stek fisken i en liten mengde lett saltet vann under et lokk over svak varme, i gjennomsnitt tar det en halv time - 40 minutter.

Du kan steke fisk i leirepotter i ovnen på 200 grader. Her vil slukkingstiden være litt lengre - 45-60 minutter.

Du kan steke fisken i tomatpuré og grønnsaker, eller i din egen juice og litt vann.

Nyttig bake fisk i ovnen

For å gjøre retten saftig pakker de vanligvis fisken i folie. Igjen kan du marinere den i sitronsaft, sennep, soyasaus, vineddik 2 timer før matlaging, tilsett løk, hvitløk og urter.

Det er mer praktisk å bake hele fisken, og deretter kutte i porsjoner og pynt med urter, sitronskiver, oliven, tyttebær hvis ønskelig.

Fiskesuffle

Også en kostrett. For å gjøre dette blir fiskefileten ført flere ganger gjennom kjøttkvern eller hakket i en blender. Visp deretter proteinet og bland med fiskepuréen.

Du kan legge gulrot, løk, hvitløkspuré til souffléen. Den resulterende kremete massen er enten pakket inn i en pølse i plastfolie, tett bundet endene, og deretter pakket inn i folie, eller lagt ut i en bakebolle, dekket med folie på toppen. Soufflé steketid - 20-30 minutter.

Fiskruller

På en lignende måte kan du lage fiskruller, bake fiskesoufflen lett på et bakeplate, deretter spre fyllet jevnt over hele laget (egg, sopp, urter er passende) og bruke folie til å rulle opp og fikse i form av en rulle.

Det ideelle tilbehør til fiskeretter er grønnsaker. Det du ikke bør spise fisk med er poteter, ris eller pasta..

Kanskje dette er artikkelen min: mager fisk for en diett, tok slutt.

Gå ned i vekt sunt, velsmakende og sunt!

Legg igjen kommentarer, del nyttige artikler med venner, abonner på bloggoppdateringer.

Lær Mer Om Diagnostisering Av Pankreatitt