Spørsmål

Farlig paracetamol. Er det mulig å dø av den populære smertestillende??

Roszdravnadzor advarte russerne om farene ved paracetamol. Den samme smertestillende og febernedsettende medisinen, som sannsynligvis er kjent for alle som noen gang har hatt forkjølelse, influensa, SARS eller andre infeksjoner.

Avdelingen er bekymret for at stoffet er populært, men pasienter vet for lite om det. Lederen av Roszdravnadzor Mikhail Murashko oppfordret leger til å advare folk om mulige komplikasjoner når man foreskriver paracetamol.

- I tilfelle overdosering og bruk av medisiner som paracetamol, en komplikasjon i leveren, er en toksisk effekt mulig, så leger bør advare pasienten når de foreskriver det, - sa Mikhail Murashko..

Slike uventede nyheter kan være alarmerende. Hvorfor husket Roszdravnadzors hode plutselig om dette legemidlet og bestemte seg for å advare om faren? La oss finne ut hva paracetamol er, og om det kan skade oss i hjel.

Dessverre er det triste nyheter knyttet til dette stoffet. Så, amerikanske leger fant ut, at inntak av paracetamol truer kvinner med infertilitet, og hos gravide kan det føre til abort. I tillegg, rapporterte, at bruken av dette febernedsettende middel kan føre til forstyrrelser i utviklingen av nervesystemet hos nyfødte.

Likevel fortsetter alle å bruke dette stoffet..

- Paracetamol ble syntetisert for 141 år siden. Opprinnelig ble det antatt at stoffet kunne forårsake blodsykdommer, men i 1947 nektet amerikanske forskere disse dataene, - sa Anastasia Levchenko, en lege i Medskan-nettverket av medisinske sentre. - Nå er dette ikke-reseptbelagte milde smertestillende stoffet (smertestillende - Livets merknad), som tilhører gruppen av ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler, anerkjent av Verdens helseorganisasjon.

På alle fronter

Ifølge Yandex-analytikere er paracetamol en av de tre ledende blant de mest populære stoffene blant Internett-brukere. Og ifølge det analytiske selskapet DSM Group, ble dette legemidlet i 2016 rangert som nummer tre blant de mest populære smertestillende..

Paracetamol tilhører klassen smertestillende, mens den har febernedsettende og til og med mild betennelsesdempende effekt. Egentlig nesten et universelt middel. Det er også ganske raskt. Legemidlet begynner å virke innen omtrent en time etter administrering - for et stoff anses dette som en veldig rask effekt.

Noen mennesker begynner å drikke paracetamol ved første tegn på forkjølelse i tilfelle. Leger minner om at paracetamol ikke er et middel for å forebygge influensa og forkjølelse. Denne medisinen øker ikke immuniteten. Og hvis du drikker det som vitaminer av en eller annen grunn, vil du bare ødelegge helsen din..

Indikasjoner for å ta paracetamol er smerter (inkludert hodepine og tannpine, etter brannskader og skader), feber. Blant kontraindikasjonene som er oppført i instruksjonene, er overfølsomhet for stoffets komponenter (en standard advarsel for alle legemidler), lever- og nyresykdom, anemi og alkoholisme..

På denne listen legger legene også til tredje trimester av graviditeten og ammeperioden. Forresten, det er nesten ingen begrensninger på bruken av dette stoffet for barn. Det eneste er at barn under 12 år anbefales flytende former for paracetamol (sirup, for eksempel), og ikke tabletter.

Nå for bivirkningene. Når du tar paracetamol, kan en allergi oppstå i form av utslett eller angioødem (utvidelse av ansikt eller lemmer). Kvalme er mulig ved langvarig bruk - betennelse i lever og nyrer. Blødning, anemi (lavt hemoglobin i blodet), agranulocytose (reduksjon i nivået av leukocytter i blodet), trombocytopeni (mangel på blodplater i blodet).

Paracetamol er generelt "vennlig" med mange andre medisiner - det vil si at det absorberes normalt hvis du tar noe annet. Men legen vil fortelle deg nøyaktig om den riktige kombinasjonen. Husk å nevne alle legemidlene du allerede tar når legen din foreskriver paracetamol. På denne måten kan du unngå ubehagelige overraskelser..

I mellomtiden, selv uten lege, kan vi si med full tillit at det definitivt er umulig å ta paracetamol samtidig med alkohol. Her er et utdrag fra instruksjonene for stoffet: "For å unngå giftig skade på leveren, bør ikke paracetamol kombineres med inntak av alkoholholdige drikker, og også tas av personer som er utsatt for kronisk alkoholforbruk.".

Faktisk er den største faren for paracetamol at stoffet nesten utelukkende behandles i leveren. Hvis du legger for mye stress på dette organet, vil cellene bare kollapse..

- Overdosering av paracetamol kan føre til levercelledød. Derfor kan det ukontrollerte inntaket av dette stoffet i høye doser og i lang tid føre til hepatitt og skrumplever, - forklarte Anastasia Levchenko, terapeut i nettverket av medisinske sentre "Medskan".

Instruksjonene for paracetamol viser følgende symptomer på overdosering: blekhet i huden, anoreksi, kvalme, oppkast, hepatonekrose (død i levervev). Som en behandling antyder instruksjonen magesvask og aktivt kull. Men det er åpenbart at med nekrose av levervev med ett kull er det lite sannsynlig at det vil være mulig å unnslippe - hvis du ikke umiddelbart oppsøker lege, kan en person dø av indre blødninger.

Hvorfor betale mer?

Det er hundrevis av medisiner i verden som inkluderer paracetamol. Blant de mest populære i vårt land er Teraflu, Fervex, Rinza og mange andre..

- Pasienter tar vanligvis alle disse medisinene mot forkjølelse og influensa. I tillegg til paracetamol inkluderer disse stoffene flere komponenter. Den mest ufarlige av dem er vitamin C, resten er kjemiske elementer fra tredjeparter, som faktisk ikke har noen terapeutisk effekt, '' forklarte barnelege Anastasia Pribylnova. - Det vil si at bare paracetamol vil bli kurert av alt dette, resten vil fjerne symptomene på det meste, men dette er ikke en behandling. Samtidig kan enkel paracetamol kjøpes på et apotek for 10 rubler, og prisen for en pakke med et medikament med innholdet når flere hundre rubler..

Generelt snakker leger om paracetamol veldig rolig: hvis du følger alle anbefalingene, ikke bryter dosen og tar medisinen bare i de tilfellene når det virkelig er behov, vil alt være bra.

Er paracetamol skadelig

Paracetamol er en av de mest populære medisinene i verden. Det er inkludert i nesten ethvert middel for å redusere feber og bekjempe symptomer på forkjølelse. Men samtidig blir stoffet i seg selv ansett som skadelig, ekstremt giftig, og det vises jevnlig flere studier som avslører nye aspekter av denne toksisiteten..

  1. Effekten av stoffet på kroppen
  2. Skaden av stoffet paracetamol
  3. De viktigste kontraindikasjonene for å ta paracetamol
  4. Anmeldelser om fordelene og farene ved paracetamol
  5. Kommentar av barnelege Kovalenko Elena Andreevna

Effekten av stoffet på kroppen

Det internasjonale ikke-proprietære navnet paracetamol er acetaminophen. Under dette navnet vil dette stoffet bli solgt på ethvert apotek i verden. I de fleste land er acetaminophen medisiner tilgjengelig uten resept, noe som kan føre til falske oppfatninger om at det ikke er noen skade. Men dette er ikke tilfelle, og for å forhindre tilfeller av forgiftning og redusere skade på paracetamol på menneskekroppen, bør det forstås hvordan medisinen skal fungere under normale forhold..

Normalt skader ikke paracetamol. Effekten på kroppen er en tredobbelt effekt: febernedsettende, betennelsesdempende og smertestillende. Den mest uttalt av dem er den febernedsettende effekten, som gjorde paracetamol til det valgte legemidlet, om nødvendig, for å redusere for høy temperatur..

Fordelene og skadene med paracetamol for kroppen bestemmes fullstendig av virkningsmekanismen. Legemidlet som kommer inn i blodet blokkerer produksjonen av biologisk aktive stoffer som forårsaker betennelse, smerte og feber. Men i motsetning til den mer aggressive aspirinen, er skadene fra paracetamol mye mindre uttalt..

Hvis vi snakker om riktig inntak av medisiner med aceaminophen, for å nesten fullstendig redusere sannsynligheten for bivirkninger, bør du følge forsiktighetsreglene og ikke overskride den foreskrevne dosen av legemidlet.

Skaden av stoffet paracetamol

Hvis du finner ut om paracetamol er helseskadelig, viser det seg at hvis reglene for trygt inntak ikke følges, kan kroppen lide betydelig av denne ufarlige medisinen..

Viktig: fra å ta en tablett av stoffet, vil en person ikke føle noen problemer, men i store doser kan stoffet ha en toksisk effekt på flere organer og systemer samtidig.

For å forhindre mulige problemer med overdose, er det etablert presise terapeutiske doser, hvis overholdelse gjør stoffet helt trygt..

Dosen, hvis bruk er helseskadelig, kalles giftig. For voksne er det en engangsdose paracetamol som fører til leverskader - 140 mg per kg kroppsvekt. Det er strengt forbudt å ta mer enn 3-4 g av et legemiddel per dag..

Den toksiske dosen for barn beregnes ut fra barnets alder og helsestatus. I gjennomsnitt er det omtrent 60 mg per kg av barnets vekt, men det kan både øke og redusere på individuell basis. Før første bruk av stoffet for å senke temperaturen hos et barn, bør du ikke bare lese instruksjonene nøye, men også sjekke med legen om det er noen kontraindikasjoner..

På det farmasøytiske markedet er det et stort antall handelsnavn på medisiner med paracetamol: Panadol, Tailolfen, Coldrex og andre. Samtidig kan de ha en rekke doseringsformer, fra konvensjonelle eller vanndispergerbare tabletter til pulver eller brusemidler, en sirupform blir produsert for barn. I noen av disse tilfellene skal doseringen beregnes etter samme regler som for en vanlig tablett uten tilsetningsstoffer. Mengden aktiv ingrediens må alltid angis på emballasjen..

For paracetamol i barnas praksis er det også preget av liten skade ved langvarig bruk. Derfor, etter 3-5 dagers behandling, bør legemidlet stoppes..

De viktigste kontraindikasjonene for å ta paracetamol

Paracetamol kan være farlig, ikke bare hvis den anbefalte dosen økes. I noen tilfeller er bruken helt kontraindisert. Årsaker til at dette legemidlet ikke skal tas, kan omfatte:

  • Alvorlig allergi mot selve det aktive stoffet, samt andre komponenter i stoffet som tas.
  • Sykdommer i organene i utskillelsessystemet, spesielt leveren eller nyrene. Siden stoffet metaboliseres og utskilles i disse organene, kan de lide mer enn andre. Hvis leveren eller nyrene svekkes ytterligere, kan det ekstra stresset forårsake irreversibel skade.
  • Farlig når den tas sammen med alkoholholdige drikker. Alkohol forbedrer effekten av paracetamol betydelig og øker samtidig giftigheten. I tillegg påvirker alkohol, som paracetamol, leveren negativt, og i kombinasjon kan disse stoffene føre til skrumplever.

Dette er en liste over de viktigste forholdene der det er bedre å utsette med paracetamol eller til og med velge et annet medikament for behandling. I alle andre tilfeller er medisiner som inneholder paracetamol trygge nok for kroppen og skader ikke.

Merk følgende! Med forbehold om nødvendige opptaksregler, skal pasienten ikke ha noen problemer.

Anmeldelser om fordelene og farene ved paracetamol

Anmeldelser av leger og pasienter om paracetamol er overveldende positive. Dette er et velkjent middel som senker temperaturen, og på grunn av en mer sparsom effekt på mageslimhinnen, kan det brukes til personer med gastritt og til og med mild magesårssykdom..

Barneleger anbefaler at mødre bruker dette legemidlet i form av suspensjon til barn, og i noen tilfeller anbefales det å bruke spesielle suppositorier som er lettere å bruke..

Paracetamol er anerkjent som det valgte medikamentet ved forhøyede temperaturer. For øyeblikket er det bare ibuprofen, som tilhører legemidlene i andre brukstrinn, som kan skryte av den samme kombinasjonen av effekt og sikkerhet..

De fleste pasienter refererer til febernedsettende medisiner med paracetamol som svært effektive medisiner. Hovedområdet for anvendelse av legemidlet er kompleks terapi mot forkjølelse. Den antiinflammatoriske og smertestillende effekten av paracetamol er ikke veldig stor.

Både pasienter og leger rapporterer ikke om et stort antall merkbare uønskede bivirkninger. De største problemene som oppstod etter inntak av stoffet er forbundet med en utilsiktet overdose, da en glemsom pasient tok flere piller enn anbefalt. For å minimere mulig skade i dette tilfellet, bør du på en eller annen måte merke mottaket.

I sjeldne tilfeller ble allergiske reaksjoner observert, men de var bare karakteristiske i forhold til hjelpestoffer, og da stoffet ble erstattet med et annet, forsvant de.

Kommentar av barnelege Kovalenko Elena Andreevna

Paracetamol (dette er det internasjonale navnet) anbefales for barn med en temperatur over 37,5, da det er det mest effektive, trygge og ufarlige stoffet som er tilgjengelig. De fleste andre febernedsettende medisiner har mer uttalt bivirkninger, mens andre er forbudt for bruk i barnas praksis. Derfor, hvis et barn utvikler høy temperatur, kan du trygt gi ham sirup med paracetamol.

Det eneste tilfellet når du skal nekte å bruke er om barnet har lever- eller nyrepatologi, samt når du tar antibiotika. I slike tilfeller anbefales det å redusere den høye temperaturen uten å ta medisiner med paracetamol, siden det kan provosere forstyrrelser i ekskresjonsorganene og fordøyelseskanalen..

Paracetamol: faren for stoffet

Litt om selve stoffet

Fordelene med paracetamol er ubestridelige. Den aktive ingrediensen er paracetamol. Det er ikke en gift eller et medikament. Det finnes i en rekke medisiner som brukes til å lindre smerte og feber. Paracetamol brukes også i pediatri.

Den verdensomspennende populariteten til Paracetamol slår rekorder. Hvis et barns temperatur stiger, husker de fleste foreldre dette stoffet. Det brukes også ofte til å behandle voksne. Ikke overraskende forekommer forgiftning ofte. Det er viktig å forstå at paracetamol, sammen med effektiviteten, medfører en potensiell fare. Det er ingen trygge medisiner.

Paracetamol kan virkelig være skadelig hvis du overskrider anbefalt dose eller drikker det for ofte. Forgiftning med dette stoffet er ikke uvanlig. Det er viktig å kjenne symptomene på slik forgiftning og kunne gi førstehjelp.

Giftledning i paracetamol

Informasjon om at det ble funnet en giftig ledning i israelsk produsert Paracetamol sprengte bokstavelig talt Internett. Det var mange meldinger om dette og til og med en video. Hvor pålitelig er denne informasjonen? Det er faktisk mange rapporter om at israelsk paracetamol kan forgiftes og til og med dø. I dette tilfellet trenger ikke doseringen engang å overskrides.

Noen innbyggere mottok advarsler via telefon og e-post. De sa at stoffet, som er produsert i Israel, inneholder en giftig metalltråd. Det anbefales å dele tabletten i to halvdeler før du tar stoffet. Så du kan sjekke om det er i forberedelsene. Denne informasjonen skremte virkelig forbrukerne.

Vi skynder oss å roe ned alle. Hele denne historien er ikke noe mer enn en skrekkhistorie. Påtalemyndighetens kontor nektet denne informasjonen og advarte om at for en slik "omsorg" om borgere kan du få et reelt begrep. Så Paracetamol med ledning er en myte. Til tross for dette, bør du være forsiktig med dette stoffet. Hvis du drikker paracetamol, er skadene ikke så mye forbundet med selve stoffet, men med doseringen..

Når det er fare for forgiftning

Dette stoffet er skadelig i høye doser. Før du bruker medisiner, bør du lese instruksjonene for det fra start til slutt. Paracetamol er ikke noe unntak. Du finner all informasjonen du trenger i instruksjonene.

Risikogruppen inkluderer pasienter som:

  • Ta dette stoffet i lang tid
  • Drikk en stor dose om gangen
  • Toler ikke en av komponentene.

Overdose

Hvis du straks drikker en stor dose av legemidlet, kan det oppstå en overdose. Det er viktig å ikke drikke det ukontrollert og tankeløst. Ikke stol på en større dose for å gro raskere! På grunn av en overdose vil det være mer aktivt stoff i kroppen enn det trenger, og du kan oppleve alle symptomene på stoffforgiftning. Følg nøye de doseringsanbefalingene som er i instruksjonene.

Når du behandler barn, må du være så forsiktig som mulig! Ulike preparater med paracetamol kan inneholde en annen dose av det aktive stoffet. Sørg for å sjekke det før du gir stoffet til barnet ditt! Igjen, all informasjon du trenger er i instruksjonene. Ta deg tid til å lese!

Det er viktig å beregne dosen riktig ut fra personens vekt:

  • Med en vekt på opptil 40 kg vil dosen (maksimum) være 500 mg.
  • Over 40 kg - 1 g.

Er paracetamol skadelig

Det aktive stoffet i dette stoffet trenger tilstrekkelig inn i blodet i løpet av et par timer. I dette tilfellet produserer leveren stoffet glutation. Dens oppgave er å nøytralisere giftstoffer.

Ved en standard dosering av stoffet takler leveren det godt. Hvis dosen økes, er organet i alvorlig fare. Hun har rett og slett ikke tid til å produsere nok glutation, og Paracetamol begynner å skade leverproteinet. Dette er en direkte vei til ødeleggelsen. Hvis en person også misbruker alkohol, vil leveren lide enda mer..

Det er også bevist at ukontrollert bruk av Paracetamol kan føre til blødning i tarmene, magen. Siden blødningen er alvorlig nok, kan de bare håndteres i sykehusmiljø. Bukspyttkjertelen kan også bli påvirket..

Det er veldig viktig å ikke overskride den anbefalte dosen. Svekkede mennesker, barn og de som er undervektige, bør ta stoffet med ekstrem forsiktighet..

Ved alvorlig forgiftning med paracetamol er til og med dødelig utfall mulig! Å ta en dose høyere enn 150 mg per 1 kg kan bli kritisk. I slike tilfeller kan profesjonell medisinsk hjelp i tide være avgjørende..

Symptomer på narkotikaforgiftning

Ved forgiftning med paracetamol observeres 4 trinn:

  • Først. Varer omtrent en dag. Leverskader er fremdeles usynlige, men de har allerede begynt. Kvalme, oppkast, diaré kan oppstå. Hvis pasienten samtidig mistet bevisstheten, er det mulig at han tok noe annet medikament.
  • Sekund. 3-5 dager. Leveren forstørres. Smerter i magen vises (øvre høyre side). Etter dette stadiet, med mild forgiftning, vil utvinningen følge..
  • Tredje. Begynner 5 dager etter medikamentell behandling. Leveren fortsetter å forverres. Gulsott kan dukke opp. Arbeidet i det kardiovaskulære systemet, nyrene kan forstyrres.
  • Fjerde. Med riktig behandling kan symptomene avta. Dette fører til utvinning. Hvis medisinsk hjelp ikke blir gitt, kan døden følge..

Behandling, konsekvenser av overdose

Det er viktig i tilfelle overdosering å umiddelbart starte behandlingen. Hvis det er mistanke om at paracetamolforgiftning har oppstått, må du umiddelbart gi førstehjelp, og deretter ringe ambulanse.

Førstehjelp vil være som følger:

  • Det er viktig å skylle magen så snart som mulig. Gi offeret minst en liter rent vann å drikke. Da induseres oppkast.
  • Du bør drikke aktivt kull (dosen vil avhenge av vekten).

På sykehuset kan offeret få en spesiell motgift. Det nøytraliserer virkningen av Paracetamol. Motgift mot det er metionin, acetylcystein. De nøytraliserer giftstoffer i kroppen. Men det er fornuftig å bruke motgift bare de første 8 timene etter at du har tatt stoffet. For å få best mulig effekt, introduseres maksimal motgift først, og deretter reduseres dosen gradvis. Hver fjerde time vil dosen være halvparten så mye.

Om nødvendig vil legen forskrive antibiotika, vitaminer, ventilasjon. Med en kraftig reduksjon i sukkernivået kan glukose foreskrives.

Når offerets tilstand forbedres, er det viktig å følge en streng diett. Ofte er tabell nummer 5 foreskrevet. Ingenting krydret, salt, fettete, stekt er tillatt. Hensikten med disse begrensningene er å gjenopprette leverceller og redusere belastningen på nyrene. Menyen skal være dominert av lett mat, kompott, fruktjuice.

Hvis forgiftningen var spesielt alvorlig, kan du til og med trenge hjelp av en kirurg. I ekstremt alvorlige tilfeller er nyrefjerning eller levertransplantasjon nødvendig.

Paracetamol i høye doser er veldig farlig. Forgiftning med dette stoffet kan fremkalle svært alvorlige konsekvenser:

  • Forstyrrelse av nyrefunksjonen
  • Leverdysfunksjon
  • Pankreatitt
  • Problemer med kardiovaskulærsystemet
  • Cerebral ødem
  • Blødning fra tarmene og magen.

Dette er bare de viktigste konsekvensene. I hvert enkelt tilfelle er kroppens reaksjon forskjellig. Mye avhenger av alder, dose som er tatt, kroppens generelle tilstand, vekt.

Er forebygging mulig

Paracetamolforgiftning kan unngås hvis du følger enkle regler:

  • Følg legens instruksjoner og anbefalinger.
  • Andre preparater kan inneholde den samme aktive ingrediensen. Les ingrediensene nøye. Ikke ta lignende medisiner samtidig. Vær spesielt forsiktig med influensa og kalde blandinger! De fleste av dem har paracetamol.
  • Sammen med Paracetamol kan du ikke drikke ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler. De vil forbedre effekten av dette stoffet.
  • Du kan ikke drikke alkohol under behandlingen.
  • Trenger å skjule medisiner for barn.

vipsikora

  • Legg til i vennelisten
  • RSS

Jeg ser meningen med dette livet i det faktum at.

Informasjon fra en personlig blogg www.vip-improver.com Forfatter: Aleksandr Sikora

Sesongen med forkjølelse har allerede startet, og det er på tide å snakke om en av de mest populære forkjølelsesmedisinene - paracetamol. Videre snakker de de siste dagene i verden om to høyprofilerte dødsfall assosiert
med en overdose av dette stoffet.

Den kjente 33 år gamle fotballspilleren Zakaria Zeruali dør i Marokko, dødsårsaken kunngjort i England
25 år gammel treningsinstruktør Donna Bishop. De ble begge forkjølet, begge drakk mye reseptfrie medisiner som ble solgt i hvert hjørne, og begge hadde leverkollaps..

Medisinen kunne ikke hjelpe dem. Døden til den blide Donna Bishop virker spesielt latterlig. Hun satte ned temperaturen med paracetamol og tok i tillegg et komplekst preparat for forkjølelse "Lemsip", som blant annet også inneholdt paracetamol. Og så gikk jeg til legen for sår hals,
og han foreskrev henne et annet komplekst medikament, som også inneholdt paracetamol. Medisinsk feil førte til en dødelig slutt.

Mindre er bedre

Men enda oftere ender alt slik, selv uten hjelp fra leger. Situasjonen med overdosering av paracetamol er dessverre ganske vanlig. Folk blir dårlig guidet av medisiner og drikker dem til en haug: en - fra feber, en annen - fra hoste, den tredje - fra forkjølelse, ofte tar de også komplekse medisiner for flere symptomer samtidig (husk,
TV-annonser lover ofte en medisin for alle symptomene på influensa og forkjølelse på en gang).

Forresten, i Russland er det den allerede nevnte Lemsip, som spilte en tragisk rolle i skjebnen til Donna Bishop, og en haug med lignende komplekse medisiner med paracetamol med andre navn: Coldrex, Coldakt, TeraFlu, Rinzasip, etc. og så videre.

Og når pasienter tar flere medisiner samtidig, vet de ikke engang at hver av dem kan inneholde den samme paracetamolen. Som et resultat øker dosen kraftig og overskrider ofte den farlige grensen..

Dessverre, for paracetamol, er denne sikkerhetslinjen veldig lav - mye lavere enn for andre medisiner. Og her
hvis det overskrides, kan konsekvensene være de mest tragiske. Først av alt, leveren lider. En av metabolittene til paracetamol (dette er navnet på stoffet som stoffet omdannes til i kroppen under dets
ødeleggelse) forårsaker død av leverceller. I slike tilfeller kan mange bare få hjelp av en kunstig lever. Og så - hennes transplantasjon. Men noen ganger hjelper det heller ikke..

Utgavens historie

Farene ved paracetamol ble først diskutert i Vesten i 1977. Den ble brukt i Sovjetunionen, men den likte ikke popularitet, og overdreven skjedde ikke med ham..

I tillegg var den anbefalte dosen paracetamol da flere ganger lavere enn den nåværende: maksimal enkeltdose er 0,5 gram i stedet for dagens 1 gram, og den daglige dosen er 1,5 gram i stedet for 4. For øvrig er det slik dosene økte.
på 1990-tallet, da vestlige farmasøytiske selskaper rykket ut til vårt post-sosialistiske kloster med charteret sitt, dukket det opp medikamenter med hestedoser paracetamol.

Men selv utenlands ble slike medisiner gjentatte ganger utsatt for sterkt press: "Toksisiteten til paracetamol for leveren er sammenlignbar med den for noen andre medisiner som allerede er fjernet fra markedet," sa han.
tidlig på 2000-tallet Peter Honig, sjef for narkotikasikkerhet, US Food and Drug Administration.

Som et eksempel siterte han stoffet "Rezulin", som ble brukt til behandling av diabetes mellitus. Men "Rezulin" er borte, og paracetamol er fortsatt på hesten.

Det var sant at nylig i USA ble den daglige dosen av paracetamol offisielt redusert med et helt gram: før det var 4 gram per dag, og nå er det 3 (alt forblir det samme hos oss).

Prisen på amerikansk epiphany er dusinvis av årlige dødsfall med overdosering av paracetamol rapportert i det landet. Og dette til tross for at det ble gjennomført nasjonale informasjonskampanjer der, der
befolkningen ble lært å ta dette legemidlet riktig. Og på pakkene skriver de til og med med fet skrift følgende advarsel: “Hvis du drikker mer enn tre doser alkohol hver dag, så kontakt legen din,
kan du ta paracetamol og andre smertestillende midler og febernedsettende midler.

Paracetamol kan forårsake leverskade. Ikke bruk denne medisinen sammen med andre medisiner som inneholder paracetamol. ".

Forsvar deg selv

Hva skal vi gjøre i en slik situasjon?

For det første, hvis du fortsatt bestemmer deg for å slukke temperaturen med paracetamol (selv om den har mange erstatninger), så les nøye instruksjonene for alle andre medisiner som du også planlegger å ta: er det
paracetamol (stavet som paracetamol på latin, og noen ganger kalt på amerikansk måte acetaminophen. Ta aldri to legemidler som inneholder paracetamol sammen.

For det andre, hvis du tar paracetamol, må du aldri drikke alkohol: de danner en farlig blanding, og toksisiteten til stoffet kan øke alvorlig. Drikkere har dødelig forgiftning med døden
leveren selv når du tar en terapeutisk dose på 4 gram.

For det tredje, selv hjemme er det bedre å holde bare en medisin med paracetamol. Bare i tilfelle - slik at dine kjære eller deg selv ikke gjør en feil når du mister vakt fra den høye temperaturen.

For det fjerde, hvis du har paracetamol hjemme, bør det være medisiner med acetylcystein. De brukes vanligvis som et legemiddel mot tynn slim, men de er også en motgift mot
paracetamolforgiftning. Men det er bedre å ikke bringe det til dette. Og hvis det er mistanke om at du fortsatt har nok overskudd, ta acetylcystein og skynd deg til legen - du må undersøkes og holdes under tilsyn,
å være i tide til å hjelpe.

I følge Statens legemiddelregister er det 193 registrerte legemidler som inneholder paracetamol i vårt land. Av disse inneholder mer enn 50 medisiner bare dette aktive stoffet, og resten -
komplekse forberedelser med det. Enig, med så mange lignende medikamenter som hovedsakelig brukes mot forkjølelse, er det lett å få en overdose paracetamol.

Her er en så interessant artikkel jeg
funnet på internett. Hun tiltrukket meg med et kjent navn. Ofte
leger foreskrev meg et slikt medikament.

Det viser seg at de ønsket at jeg skulle ha (se bivirkninger):

Fra blodsystemet: anemi, trombocytopeni, agranulocytose, leukopeni, metemoglobinemi.

På den delen av utskillelsessystemet: nyrekolikk, aseptisk pyuria, glomerulonefritt.

Fra nervesystemet: økt spenning eller omvendt døsighet.

Fra det kardiovaskulære systemet: redusert kontraktilitet i hjertemuskelen.

Fra fordøyelsessystemet: kvalme, smerter i epigastrisk region.

Ved langvarig bruk av paracetamol i store doser kan stoffet ha en hepatotoksisk effekt.

Allergiske reaksjoner: hudutslett, kløe, angioødem.

Overdose:

Hvis mengden av legemidlet som tas er mange ganger høyere enn den maksimale anbefalte dosen, kan dette forårsake en toksisk effekt på leveren, som er ledsaget av døsighet, blekhet i huden og synlige slimhinner, kvalme, oppkast og svimmelhet. De fleste av disse symptomene utvikler seg den første dagen..

Hvis slike symptomer dukker opp, bør du øyeblikkelig søke medisinsk hjelp, ettersom innlagt sykehusinnleggelse er indikert.
Som motgift brukes Ν-acetylcystein intravenøst ​​eller oralt.
Anbefales også avgiftning og symptomatisk behandling..

Det er lite sannsynlig at legen fortalte noen om slike bivirkninger. Og viktigst av alt: han bærer ikke noe ansvar for
helsen din, ettersom den negative effekten er angitt på pakken. Selv om det som regel ikke alt er skrevet i vedlegget til pakken. Mer finner du i spesielle referansebøker. Vet alle dette!

Du vet forresten hvorfor slike skremmende lapper skrives på sigarettpakker. De bryr seg ikke om helsen din.
Produsenter tar vare på skinnene sine. Mange påstander begynte å komme mot dem om at forbrukeren mistet helsen. Og domstolene tilfredsstilte disse påstandene, og sigarettprodusenter betalte veldig store summer for behandling av kyllinger. Nå har de ikke noe slikt problem. Forstår du hva jeg snakker om

HVILKEN UTGANG ER DET VIRKELIG? VÅRE GODE NYHETER!

Jeg vil ikke anbefale å bruke rådene i denne artikkelen under overskriften "forsvar deg selv".

Naturen vår er veldig intelligent og sjenerøs. Derfor trenger du bare å bruke alle hennes gaver..

Hva vi bruker mot forkjølelse:

med kjære

Hvis problemet har gått langt, så Detox. Det hever immuniteten veldig sterkt. (Uncaria Tomentosa eller kattens klo)

og også Antiox (presse av druefrø og Ginkgo Biloba)

Hvis du har forsømt helt og må ut - Ursul (inneholder sølv og gull. Sterk betennelsesdempende effekt)

For barn kreves en Lifepack Junior. Dette er et super vitaminkompleks. Det er ikke noe bedre for i dag.

Og selvfølgelig, ikke glem om en sunn livsstil, riktig ernæring, temperering, morgenøvelser og bad. Jeg
Jeg tror dette er bedre enn hva den "offisielle" medisinen tilbyr oss.

Killer narkotika. Vanlig paracetamol

Livet i seg selv fikk meg til å skrive om dette emnet.

Min sibiriske venn - advokat Evgeny - var en drikker.
Ofte, men i moderasjon.
Han ble også stadig forkjølet, og drakk derfor Oopsa, TeraFlu og annen oppkvikkende fizz om morgenen..
Det tonet ham opp.
Og han var brukbar en stund.
Himmelsk rike for ham, han var en god og munter fyr!
Han bodde alene, så da det allerede var uutholdelig å lukte ved inngangen, ble politiet endelig ringt og døren ble åpnet.

Jeg har studert medisin i bare fire år, men jeg har allerede oppdaget årsaken til hans død..
Nå viser det seg at han ble drept i sin beste alder.!

HVA PARACETAMOL KAN GJØRE?

Paracetamol (acetaminophen) er posisjonert av WHO som et trygt smertestillende middel.
Det vil si et bedøvelsesmiddel.
Paracetamol senker temperaturen ytterligere.
Og forårsaker litt eufori.
Det er alt.

Spørsmål: hvorfor er det nødvendig hvis det er en gammel, god, bevist, effektiv og rimelig aspirin?
Svar: les nedenfor.

Femti års søknad


Påstander om paracetamol har samlet seg i mer enn et halvt århundre: det påvirker nyrene og leveren, inkludert med et dødelig utfall, og i form av oppløselige tabletter og pulver for "sprudlende" medikamenter er en faktor som hjerneslag..
Det siste strået var en 1971-sak i Storbritannia, da paracetamol innlagt mer enn 1500 mennesker.

Legemiddelindustrien og de relevante myndighetene i Sovjetunionen, og deretter Russland, foretrakk å skjule disse fakta.
I dag er paracetamol en av grunnlagene i farmasøytisk industri og et objekt for import fra halvparten av verden..
Og "fizzy" ble generelt lederne for distribusjon av annonser på alle TV-kanaler.

Ifølge offisielle tall er bruk av paracetamol den vanligste årsaken til leverskade i USA..

Spesielt ved langvarig bruk eller når det konsumeres i høyere doser.

Hvert år kommer 56 tusen mennesker til leger i USA alene med en slik diagnose, i gjennomsnitt ender 458 tilfeller med død..

Levertoksisitet med paracetamol er den vanligste årsaken til akutt leversvikt i Storbritannia, Australia, New Zealand.

Overdosering av paracetamol bringer flere pasienter til amerikanske giftkontrollsentre enn noe annet legemiddel.

Forskning på komplikasjoner forårsaket av paracetamol har blitt utført i USA i flere år.
Problemet ble brakt til FDA-kontroll på grunn av den økte hyppigheten av overdose som forårsaket leverskade.

En enkelt dose paracetamol i en dose på mer enn 10 g hos voksne eller mer enn 140 mg / kg hos barn fører til forgiftning, ledsaget av alvorlig leverskade.

Men dette er ikke det viktigste, det er et enda mer interessant øyeblikk.

PARASETAMOL OG ALKOHOL

Min venn Eugene drakk litt hver kveld.

Som mange - hvert år drikker stadig flere unge menn øl, og ofte nesten hver dag.

Så når du tar paracetamol (til og med de vanlige dosene av stoffet) og drikker alkohol, blir leverskader observert mange ganger oftere.

Hyppig bruk av paracetamol for mennesker som ofte drikker alkohol er uunngåelig død!

Og for beryktede alkoholikere er døden flyktig og uunngåelig.

Det er bevis for at ved langvarig bruk av paracetamol mer enn 1 tablett om dagen, fordobles også risikoen for å utvikle alvorlig nefropati, som fører til nyresvikt i sluttstadiet..

Siden paracetamol er en del av mange medisiner mot hodepine (den mest populære av dem er citramon), har det nylig vært flere tilfeller av toksiske effekter på nyrene ved langvarig bruk av slike medisiner..

Hyppig bruk av paracetamol fører til ødeleggelse av nyrevevsceller og gradvis utvikling av alvorlig nyresvikt.
Det er ikke mulig å gjenopprette normal nyrefunksjon..
Denne effekten av paracetamol er spesielt farlig i alderdommen..


HVORFOR ALT ER SÅ DÅRLIG?

Dette er dårlig for oss, men bra for makthaverne.
Ved å ta vare på planeten og vår fremtid, har de vedvarende og fast redusert befolkningen på planeten i minst sytti år.
Og spesielt uten å gjemme seg.
Alle låneavtaler fra alle land med Det internasjonale pengefondet har en klausul om at landet som mottar lånet forplikter seg til å delta i programmer for å redusere befolkningen på planeten..

Selvfølgelig gjøres alt dette med de mest "gode" intensjonene: å redde oss fra oss selv, siden vi ikke er i stand til å begrense fødselsraten frivillig og bevisst..

Så, kanskje paracetamol er en måte å stille ned befolkningen.
Den første som drar, bare de svake - utsatt for alkohol ("The Falling - Push". Nietzsche).

Farvel spørsmål til foreldrene:
hvis du eller barnet ditt ikke har smerter som plager deg, hvorfor ikke bruke vanlig, påvist aspirin for akutte luftveisinfeksjoner eller akutte luftveisinfeksjoner?


KILDER:
Galina Romanenko

se også på siden min "nyheter om paracetamol"
se også Prosa: Den farligste myten. Alexey Bolshakov.
Se også:
E.K. Ushkalov. Sikkerheten til smertestillende midler hos barn. Institutt for generell og klinisk farmakologi, PFUR, Moskva, 2004.
Journal of Pediatrics No. 5, 2004.

Liste over paracetamolholdige legemidler registrert i Russland:


Adjikold Hotmix
Aquacitramon
Antigrippin
AntiFlu
Antiflu Kids
Apap
Apap S Plus
Askofen-P
Atskilt
Brustan
Gripex
Grippostad C
GrippoFlu for forkjølelse og influensa
Grippoflu ekstra for forkjølelse og influensa
Gripand
Gripand HotActive
Gripand HotActive Maks
Daleron
Daleron S
Daleron C junior
Barnas Panadol
Dolaren
Zaldiar
Ibuklin
Calpol
Kaffetin
Caffetin kaldt
Kaffetin sc
Quintalgin
Kodein + paracetamol
Codelmixt
Coldact Flu Plus
Coldrex MaxFlu
Coldrex HotRem
Coldrex HotRem med sitron og honning smak
Coldrex Junior varm drikke
Kofitsil-plus
Xumapar
Lemsip Sitron
Lemsip Max
Lemsip solbær
Maxicold
Maxicold Reno
Migrenol
Migrenol PM
Neo-teofedrin
Neoflu 750
Ingen shpalgin
Panadol
Panadol ekstra
Panoxen
Paralen ekstra
Paracetamol
Paracetamol (acetofen)
Paracetamol for barn
Paracetamol MS
Paracetamol MS
Paracetamol Extra
Paracetamol EXTRA for barn
Paracetamol EXTRA for barn
Paracetamol EXTRA for barn
Paracetamol-Altpharm
Paracetamol-S-Hemofarm
Paracetamol-UBF
Parcocet
Pentalgin Plus
Pentalgin-ICN
Pentalgin-Nova
Perfalgan
Forkjølelse
Passasje
Barnas passasje
Passage forte
Rinza
Rinzasip
Rinzasip med vitamin C
Rinikold
Rinikold HotMix
Santoperalgin
Saridon
Sedal-M
Sedalgin-Neo
Solpadein
Stopgripan
Stopgripan forte
Strimol
Strimol Plus
Rektale suppositorier med paracetamol 0,5 g
Rektale suppositorier med paracetamol for barn
Teofedrin-N
TeraFlu
TeraFlu for influensa og forkjølelse
TeraFlu mot influensa og forkjølelse Extra
TeraFlu Extratab
Toff pluss
Trigan-D
Fastorik
Febriset
Femizol
Feniprex-S
Fervex
Fervex for barn
Flucoldin
FluZiOZ
Flucoldex
Flucoldex forte
Flucoldex-N
Flucoldex-S
Flucomp Extratab
Flustop
Flutabs
Forsodol
Tsefekon D
Citramon P
Citramon Ultra
Citramont-Acri
Citramont-Acri
Citramon-Borimed
Citramon-MFF
Citrapac
Citrapar
Citrapar kapsler
Efferalgan
Efferalgan med vitamin C
Unispaz
Unispaz N

Paracetamol, hva blir ikke lagt merke til i bruksanvisningen? Hva er skadelig?

I motsetning til andre legemidler i denne gruppen (aspirin og ibuprofen), har paracetamol en mild betennelsesdempende effekt, derfor blir medisinen ofte beskrevet som et febernedsettende og smertestillende middel..

Indikasjoner

Piller er foreskrevet til personer med følgende forhold:

  1. Artralgi (periodisk forekomst av smerter i leddene, i fravær av karakteristiske tegn og symptomer på deres nederlag).
  2. Algodismenoré (smerter under menstruasjon som følge av infantilisme, feil posisjon av livmoren, betennelsesprosesser i kjønnsorganene, med endometriose og andre sykdommer, samt med økt spenning i sentralnervesystemet).
  3. ARVI (en gruppe med klinisk og morfologisk lignende akutte inflammatoriske sykdommer i luftveiene, som forårsaker agenser som er pneumotrope virus. ARVI er den vanligste gruppen av sykdommer i verden, som kombinerer syntisinfeksjon i luftveiene, rhinovirus og adenovirusinfeksjoner og andre katarrale betennelser i øvre luftveier).
  4. Migrene (den primære formen for hodepine, hvis symptomer er tilbakevendende angrep med moderat til høy intensitet).
  5. Neuralgi (en patologisk tilstand som utvikler seg som et resultat av skade på visse deler av perifere nerver).
  6. Feber i virale og smittsomme sykdommer.
  7. Feber mot forkjølelse og influensa.

Forgiftningsmekanisme

Nøytraliseringen av paracetamol skjer i leveren. Hovedrollen i denne prosessen spilles av et spesielt protein - glutation. Hvis opphopningen av paracetamolmetabolitter skjer veldig raskt, har ikke glutation tid til å samhandle med dem, og produktene begynner å binde seg til leverceller - hepatocytter. Konsekvensen av denne prosessen er deres død..

Hvis du drikker mye paracetamol-tabletter, absorberes det meste veldig raskt - om 2 timer, og toppkonsentrasjonen av stoffet i blodet vil bli observert etter 4 timer.

I tillegg til leveren kan andre organer påvirkes. I begge tilfeller skyldes den toksiske effekten den lokale innflytelsen av metabolittene til dette stoffet..

Ofte påvirkes nyrene av en overdose, men paracetamol kan også påvirke sentralnervesystemet, bukspyttkjertelen og hjertet negativt..

Dette stoffet påvirker også syre-base balansen i blodet, forårsaker metabolsk acidose i de tidlige stadiene.

Når det er forbudt å bruke "Paracetamol"

Som det er skrevet i kommentaren, må pasienten lese instruksjonene før medisinen tas i bruk. "Paracetamol" er forbudt å bruke i følgende tilfeller:

  1. Individuell intoleranse.
  2. Alvorlige lidelser i leveren og nyrene.
  3. Leversvikt.
  4. Barn under 3 år.
  5. Første trimester graviditet.
  6. Kronisk alkoholisme.

Med ekstrem forsiktighet brukes "Paracetamol" i de påfølgende trimestrene i den "interessante stillingen" og under amming.

Anmeldelser

De fleste vurderingene av stoffet er positive. "Paracetamol" har en god effekt i de angitte sykdommene.

Generelt reagerer pasientene godt på medisinen. Legemidlet eliminerer raskt temperaturen, eliminerer uønskede reaksjoner, og tolereres samtidig godt av mennesker i forskjellige aldre. Legene mener at det er viktig å velge riktig doseringsform under behandlingen, beregne doseringen.

Paracetamol er et av de mest brukte febernedsettende legemidlene og kan, som ethvert medikament, skade kroppen. Det er praktisk talt ingen skade på Paracetamol når det brukes riktig, men hvis tillatte doser overskrides eller en person har kontraindikasjoner, kan det å ta medisinen forårsake alvorlig helseskade..

Derfor bør Paracetamol bare tas av medisinske årsaker, etter å ha lest instruksjonene tidligere. Fordelene eller skadene med et legemiddel vil avhenge av gyldigheten og korrektheten av administrasjonen..

Hvordan ta medisinen riktig

Enkel og daglig dosering av "Paracetamol" bestemmes av legen avhengig av alder, vekt, smerte eller feber.

Voksne og barn fra 12 år foreskrives 0,5-1 gram, en til to timer etter et måltid, den maksimale konsentrasjonen av stoffet er opptil 4 g per dag. Intervallet mellom bruk av medisinen må være minst fire timer.

Hos personer med lever- eller nyreskade, samt med Gilberts syndrom og hos eldre pasienter, bør den daglige dosen reduseres og intervallet mellom doser økes.

Er "Paracetamol" skadelig for barn? Som skrevet i kommentaren er det ikke tillatt å bruke stoffet av babyer under tre år. Doseringen av medisinen beregnes ut fra barnets alder og kroppsvekt:

  1. Daglig konsentrasjon fra tre til seks år (med en vekt på 15 til 22 kg) - 1 gram.
  2. Opptil ni år (opptil 30 kg) - 1,5 g.
  3. Opptil tolv år (opptil 40 kg) - 2 gram.

Bruksfrekvensen er fire ganger om dagen; tidsintervallet mellom hver dose skal være minst fire timer. Hvis ubehagelige symptomer vedvarer, er det verdt å kontakte en medisinsk spesialist..

Hvordan bruke Paracetamol for menn og kvinner og barn

Les: Ikke spis dette! Hvorfor müsli og yoghurt med lite fett er dårlig for helsen din?

Paracetamol er i stand til å lindre smerter og må brukes med forsiktighet (tannpine, hodepine, migrene, smerter i forbrenning og traumer) og har en veldig god febernedsettende effekt. Det er veldig viktig at Paracetamol absorberes godt: det kommer relativt kort tid inn i blodet gjennom mage-tarmkanalen.

Legemidlet tilhører ikke-steroide (ikke-hormonelle) antiinflammatoriske legemidler. Men dataene fra de siste årene viser en svært lav, ineffektiv antiinflammatorisk effekt, derfor bør man ikke tro at det er mulig å utføre langvarig behandling med Paracetamol..

Og viktigst av alt, man bør huske at Paracetamol lindrer symptomene, men Nikka behandler ikke årsakene til smerte og feber av seg selv.

Anbefalinger

Tabletten kan tas med vann og vann. Ikke øk den angitte dosen uten tillatelse. Paracetamol skal ikke brukes i mer enn fem dager som et smertestillende middel og i mer enn tre dager som et febernedsettende middel uten tillatelse fra en medisinsk spesialist. En økning i den daglige konsentrasjonen av stoffet eller en økning i behandlingsvarigheten er bare mulig under tilsyn av en lege..

Forsvar deg selv

Hva skal vi gjøre i en slik situasjon?

For det første, hvis du likevel bestemmer deg for å slukke temperaturen med paracetamol (selv om den har mange erstatninger), så les nøye instruksjonene for alle andre medisiner som du også planlegger å ta: er det paracetamol i dem (på latin er det stavet som paracetamol, og noen ganger kan kalles på amerikansk måte acetaminophen Ta aldri to legemidler som inneholder paracetamol sammen.

For det andre, hvis du tar paracetamol, må du aldri drikke alkohol: de danner en farlig blanding, og toksisiteten til stoffet kan øke alvorlig. Drikkere har hatt dødelig leverdød, selv når de tar en terapeutisk dose på 4 gram.

Er det mulig å ta medisinen under en "interessant" stilling

Er "Paracetamol" skadelig under graviditet? I løpet av de første tre månedene er tabletter, som alle andre medisiner, forbudt å bruke, siden dette kan påvirke fostrets intrauterine utvikling negativt..

I de påfølgende trimestrene av graviditeten er bruk av "Paracetamol" bare mulig under tilsyn av en medisinsk spesialist.

Behandling med "Paracetamol" under amming må avtales med legen. Stoffet skilles ut i morsmelk, derfor bør behandlingen av babyen om nødvendig overføres til en blanding.

Kommentar av barnelege Kovalenko Elena Andreevna

Paracetamol (dette er det internasjonale navnet) anbefales for barn med en temperatur over 37,5, da det er det mest effektive, trygge og ufarlige stoffet som er tilgjengelig. De fleste andre febernedsettende medisiner har mer uttalt bivirkninger, mens andre er forbudt for bruk i barnas praksis. Derfor, hvis et barn utvikler høy temperatur, kan du trygt gi ham sirup med paracetamol.

Det eneste tilfellet når du skal nekte å bruke er om barnet har lever- eller nyrepatologi, samt når du tar antibiotika. I slike tilfeller anbefales det å redusere den høye temperaturen uten å ta medisiner med paracetamol, siden det kan provosere forstyrrelser i ekskresjonsorganene og fordøyelseskanalen..

Gir stoffet uønskede reaksjoner

Hvilken skade forårsaker Paracetamol kroppen? Som det står i kommentaren, kan folk oppleve visse bivirkninger under bruk av medisinen:

  1. Kvalme.
  2. Elveblest (en hudlesjon preget av rask begynnelse av alvorlig kløende blemmer på huden).
  3. Oppkaststrang.
  4. Quinckes ødem (en akutt forekommende sykdom preget av utseendet til et klart begrenset angioødem i huden, subkutant vev, så vel som slimhinnene i forskjellige organer og systemer i kroppen).
  5. Diaré.
  6. Økt aktivitet av levertransaminaser.
  7. Smerter i mage-tarmkanalen.
  8. Agranulocytose (en sykdom preget av en reduksjon i innholdet av granulocytter i blodet).
  9. Neutropenia (en patologisk tilstand der antall nøytrofiler i kroppen reduseres kraftig).
  10. Flatulens (overflødig gass i tarmene).
  11. Forstørret lever.
  12. Økt hjertefrekvens.
  13. Endring av blodtrykksparametere.
  14. Takykardi (en type arytmi preget av en hjertefrekvens på mer enn 90 slag per minutt).
  15. Anemi (en patologisk tilstand preget av en reduksjon i konsentrasjonen av hemoglobin og, i de aller fleste tilfeller, antall røde blodlegemer per enhet blodvolum).
  16. Redusert antall blodplater og hvite blodlegemer.
  17. Pyuria (en inflammatorisk prosess i urinveiene, preget av et purulent innhold i urinen).
  18. Interstitiell nefritt (en vanlig sykdom preget av akutt eller kronisk bakteriell betennelse i interstitiell vev og nyretubuli).
  19. Glomerulonefritt (betennelse i glomeruli i nyrene av autoimmun eller smittsom-allergisk karakter, som manifesteres av ødem, økt blodtrykk, redusert urinproduksjon).
  20. Nedsatt nyrefunksjon.
  21. I alvorlige tilfeller, utvikling av nyresvikt.
  22. Angioneurotisk ødem (en akutt tilstand preget av den raske utviklingen av lokalt ødem i slimhinnen, subkutant vev og selve huden).
  23. Pankreatitt (betennelse i bukspyttkjertelen der det er en utvikling av mangel i produksjonen av bukspyttkjertelenzymer av varierende alvorlighetsgrad).
  24. Arytmi (en patologisk tilstand som fører til brudd på frekvensen, rytmen og sekvensen av eksitasjon og sammentrekning av hjertet).
  25. Elveblest på huden.
  26. Hyperemi (overløp av blodkar i sirkulasjonssystemet i et organ eller område av kroppen).

Når disse negative effektene vises når de tas, bør en person konsultere en spesialist.

Er "Paracetamol" skadelig for magen? Det er kjent at stoffet er kontraindisert hos pasienter med gastritt, siden stoffet irriterer slimhinnen, og dets bruk kan føre til en forverring av ubehagelige symptomer..

Mindre er bedre

Men enda oftere ender alt slik, selv uten hjelp fra leger. Situasjonen med overdosering av paracetamol er dessverre ganske vanlig. Folk blir dårlig guidet av medisiner og drikker dem til en haug: en - fra feber, en annen - fra hoste, den tredje - fra en rennende nese, veldig ofte tar de også komplekse medisiner for flere symptomer samtidig (husk at TV-annonser ofte lover en medisin for alle symptomene samtidig influensa og forkjølelse).

Forresten, i Russland er det den allerede nevnte Lemsip, som spilte en tragisk rolle i skjebnen til Donna Bishop, og en haug med lignende komplekse medisiner med paracetamol med andre navn: Coldrex, Coldakt, TeraFlu, Rinzasip, etc. og så videre.

Og når pasienter tar flere medisiner samtidig, vet de ikke engang at hver av dem kan inneholde den samme paracetamolen. Som et resultat øker dosen kraftig og overskrider ofte den farlige grensen..

Dessverre, for paracetamol, er denne sikkerhetslinjen veldig lav - mye lavere enn for andre medisiner. Men hvis du overskrider det, kan konsekvensene bli de mest tragiske. Først av alt, leveren lider. En av metabolittene av paracetamol (dette er navnet på stoffet som stoffet omdannes til i kroppen i løpet av ødeleggelsen) forårsaker leverceller. I slike tilfeller kan mange bare få hjelp av en kunstig lever. Og så - hennes transplantasjon. Men noen ganger hjelper det heller ikke..

Narkotikahandel

Når du bruker "Paracetamol" med indusere av mikrosomale leverenzymer, så vel som medikamenter som har en hepatotoksisk effekt, er det en risiko for økt hepatotoksisk effekt. Når det kombineres med antikoagulantia, er det sannsynlig en liten til moderat økning i protrombintiden.

Samtidig bruk med antikolinerge legemidler reduserer absorpsjonen av "Paracetamol". Kombinasjonen av medisinen med p-piller kan redusere smertestillende effekten av smertestillende.

Når det kombineres med urikosuriske legemidler, reduseres effektiviteten. Aktivt karbon reduserer biotilgjengeligheten til "Paracetamol".

Jeg ser meningen med dette livet i det faktum at.

Informasjon fra en personlig blogg www.vip-improver.com Forfatter: Aleksandr Sikora
Sesongen med forkjølelse har allerede startet, og det er på tide å snakke om en av de mest populære forkjølelsesmedisinene - paracetamol. Videre snakker de de siste dagene i verden om to høyprofilerte dødsfall forbundet med en overdose av dette stoffet..

I Marokko er den berømte 33 år gamle fotballspilleren Zacaria Zeruali død, og i England er dødsårsaken til den 25 år gamle treningsinstruktøren Donna Bishop kunngjort. De ble begge forkjølet, begge drakk mye reseptfrie medisiner som ble solgt i hvert hjørne, og begge hadde leverkollaps..

Medisinen kunne ikke hjelpe dem. Døden til den blide Donna Bishop virker spesielt latterlig. Hun satte ned temperaturen med paracetamol og tok i tillegg et komplekst preparat for forkjølelse "Lemsip", som blant annet også inneholdt paracetamol. Og så gikk hun til legen for ondt i halsen, og han foreskrev henne et annet komplekst medikament, som også inneholdt paracetamol. Medisinsk feil førte til en dødelig slutt.

Funksjoner av terapi

Personer som har en historie med alvorlig leverskade, bør konsultere en spesialist før behandling og ta blodprøver for å bestemme aktiviteten til levertransaminaser..

Hvis det er nødvendig for en person å bruke medisiner over lang tid, er det viktig å kontrollere blodtellingen. I pediatri er legemidlet foreskrevet i form av en suspensjon, som tillates gitt til barn fra to måneder.

Er "Paracetamol" skadelig for leveren? Hvis vi snakker om effekten av stoffet på dette organet, bør det bemerkes at det er dette midlet som fungerer som et direkte hepatotoksin. Dette betyr at jo mer "paracetamol" pasienten bruker, jo større er sannsynligheten for å utvikle hepatitt og leversvikt..

Effekten av stoffet på kroppen

Det internasjonale ikke-proprietære navnet paracetamol er acetaminophen. Under dette navnet vil dette stoffet bli solgt på ethvert apotek i verden. I de fleste land er acetaminophen medisiner tilgjengelig uten resept, noe som kan føre til falske oppfatninger om at det ikke er noen skade. Men dette er ikke tilfelle, og for å forhindre tilfeller av forgiftning og redusere skade på paracetamol på menneskekroppen, bør det forstås hvordan medisinen skal fungere under normale forhold..

Normalt skader ikke paracetamol. Effekten på kroppen er en tredobbelt effekt: febernedsettende, betennelsesdempende og smertestillende. Den mest uttalt av dem er den febernedsettende effekten, som gjorde paracetamol til det valgte legemidlet, om nødvendig, for å redusere for høy temperatur..

Fordelene og skadene med paracetamol for kroppen bestemmes fullstendig av virkningsmekanismen. Legemidlet som kommer inn i blodet blokkerer produksjonen av biologisk aktive stoffer som forårsaker betennelse, smerte og feber. Men i motsetning til den mer aggressive aspirinen, er skadene fra paracetamol mye mindre uttalt..

Hvis vi snakker om riktig inntak av medisiner med aceaminophen, for å nesten fullstendig redusere sannsynligheten for bivirkninger, bør du følge forsiktighetsreglene og ikke overskride den foreskrevne dosen av legemidlet.

Førstehjelp ved overdose

I tilfelle tegn på overdreven drikker anbefales det:

  1. drikk opptil 1,5 liter vann i en premie eller ta en svak løsning av kaliumpermanganat og indusere oppkast, dette er nødvendig for å skylle magen;
  2. du bør også ta enterresgel eller et annet medikament fra kategorien enterrosorbenter, i dette tilfellet vil det være i det minste noe håp om å unngå alvorlige konsekvenser.

OBS: Etter det er det viktig å oppsøke lege, bestå alle testene for å sikre at leveren ikke er svekket.

Forholdsregler

For ikke å bli forgiftet av stoffet, må du følge anbefalingene fra spesialister:


Ta stoffet først etter å ha blitt foreskrevet av en lege.

  • Forbruk ikke mer enn en gang hver fjerde time.
  • For leversykdom, reduser dosen.
  • Ikke ta stoffet i mer enn 5 dager.
  • Det er forbudt å kombinere paracetamol med drikke som inneholder alkohol.
  • Oppbevar medisinen utilgjengelig for barn..
  • Diagnostikk

    Gitt den høye risikoen for å utvikle leversvikt med forgiftning med dette legemidlet, er det nødvendig å etablere riktig diagnose så snart som mulig..

    Klinisk, på første trinn, er det nesten umulig å fastslå en overdose på grunn av ikke-spesifikke klager. Derfor kommer anamnese-dataene frem. Omtalen av de tatt paracetamol-tablettene bør føre legen til ideen om mulig forgiftning..

    Noen ganger blir pasienter innlagt bevisstløse etter selvmordsforsøk. I denne situasjonen er det også nødvendig å huske på muligheten for en bevisst overdose av dette smertestillende middel og foreta en passende undersøkelse..

    For ikke å foreskrive unødvendig behandling, må legen vurdere risikoen for komplikasjoner riktig og gjøre det så raskt som mulig. Forsinkelse av spesifikk behandling øker sannsynligheten for leverskade.

    Behandling

    I tilfelle forgiftning med dette smertestillende, er det vanligvis ikke behov for magesvask, siden medisinen absorberes veldig raskt. Tidlig administrering av svært effektive sorbenter kan redusere antall pasienter med kritiske serumparacetamolkonsentrasjoner. Den mest effektive behandlingen er imidlertid bruken av en spesifikk motgift, acetylcystein..

    Det begrenser dannelsen av giftige medikamentmetabolitter og beskytter hepatocytter. I tilfelle av utnevnelse av aceticystein i løpet av de første 8 timene, er sannsynligheten for å utvikle leversvikt betydelig redusert.

    Legemidlet kan administreres oralt og intravenøst. Men den parenterale ruten er fylt med en høyere forekomst av allergiske reaksjoner. I de fleste tilfeller er forløpet mildt, men sannsynligheten for dødelig anafylaktisk sjokk kan ikke utelukkes.

    Det er flere ordninger for administrering av acetylcystein, som alle er effektive. Ved alvorlige lesjoner av hepatocytter forlenges behandlingsforløpet. Ved alvorlig organnekrose kan levertransplantasjon være nødvendig.

    Til tross for at paracetamol regnes som et trygt legemiddel, kan en overdose med det føre til alvorlige komplikasjoner og til og med død..

    Symptomer

    Alvorlige overdoseringssymptomer vises i mange tilfeller ikke umiddelbart. Det generelle forgiftningsscenariet ser slik ut:

    1. Først føler en person en generell ubehag, han utvikler apati, døsighet og senere - kvalme og oppkast.
    2. Økningen i farlige symptomer oppstår etter 24-36 timer. Tegn på leverskade begynner å dukke opp: smerter i høyre hypokondrium, mangel på appetitt, nedsatt avføring (diaré), gulhet i huden og sclera, leverlukt fra munnen.
    3. Hvis pasienten ikke får riktig medisinsk behandling i de forrige stadiene, svulmer kroppen hans, og det er også en akkumulering av magevæske (ascites). Sammen med dette kan subkutane blødninger, en reduksjon i kroppstemperatur og nedsatt hjerteaktivitet forekomme..

    Død etter overdosering av paracetamol skjer i gjennomsnitt på tredje eller femte dag. Hovedårsaken er svikt i indre organer, hjerneødem, blødning, generell bakteriell infeksjon (sepsis).

    Bivirkninger

    Generelt, hvis dosen av paracetamol er innenfor det normale området, er legemidlet litt giftig. Men ved langvarig bruk utvikles bivirkninger. Paracetamol har en særlig merkbar effekt på leveren og nyrene..

    Paracetamol har vært brukt i lang tid. Regelmessig settes spørsmålstegn ved sikkerheten, og forskning utføres. For eksempel sa en professor ved University of Illinois at inntak av paracetamol hos barn forårsaket 41% økning i astma. Hun utførte sin forskning i 1970 til 1990, da Amerika massivt byttet fra aspirin til paracetamol..

    Bruk av paracetamol av gravide har også sin risiko. Smertestillende midler fra denne serien kan forårsake utviklingsforstyrrelser i kjønnsorganene hos gutter. Derfor er paracetamol kontraindisert for gravide i tredje trimester og nyfødte opptil en måned.

    Lær Mer Om Diagnostisering Av Pankreatitt

    Brummer i anusen av grunner

    Sykdom i endetarmen hos kvinner og menn er et av de vanligste og svært følsomme emnene som er relevante i dag. Kanskje dette er fordi mange er flau for å søke hjelp fra en spesialist.

    Noen ganger sur smak i munnen

    Hei, jeg ble behandlet for Helicobacter pylori, De-nol, Nolpaza, to antibiotika (Klacid, jeg husker ikke det andre), etter Maxilac, Tremidad, Ermital. Munn.Cottageost, ost, grøt.